EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek

Projekt „EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek” zrealizowany został przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z Agnieszką Kazałą – pisarką, ilustratorką mieszkającą i tworzącą na Targówku oraz Dominikiem Dobrowolskim – ekologiem i podróżnikiem, pomysłodawcą i organizatorem wielu znanych akcji ekologicznych w Polsce i Europie.

To inicjatywa łącząca edukację kulturalną z edukacją ekologiczną. Projekt był przejawem troski o środowisko życia mieszkanek i mieszkańców naszej Dzielnicy. Nie chcielibyśmy w ramach projektu sprowadzić ekologii tylko do aspektu przyrodniczego, ponieważ to także płaszczyzna społeczna. Znaczenie ma również przestrzeń realizacji zadania – Biblioteka, czyli miejsce dostępu do wiedzy, źródło kultury, promocji książki i czytania oraz integracji społeczności lokalnej wokół ważnych spraw/tematów.

W ramach projektu zrealizowaliśmy następujące działania:

„Z miłości do Ziemi”

W placówkach Biblioteki ekspert ds. edukacji ekologicznej, Sławomir Brzózek – dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w ENERIS, współzałożyciel inicjatywy Faceci w Zieleni – przeprowadził warsztaty o tematyce ekologicznej przeznaczona dla wszystkich grup wiekowych „od juniora do seniora”.
Warsztatom towarzyszyły:
– wystawki książek o tematyce ekologicznej, które dostępne są w Bibliotece,
– zbiórka zużytych baterii.

Relacje z warsztatów

Warsztaty w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 2 w dniu 09.06.2022
Warsztaty w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 40 w dniu 09.06.2022
Warsztaty w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży 85 w dniu 28.06.2022
Warsztaty w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 w dniu 01.07.2022
Warsztaty w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 w dniu 15.07.2022
Warsztaty w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 w dniu 27.09.2022
Warsztaty w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 60 w dniu 29.09.2022
Warsztaty w Czytelni Naukowej nr I oraz Wypożyczalni nr 130 o profilu pedagogicznym w dniu 06.10.2022
Warsztaty w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 w dniu 13.10.2022
Warsztaty w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 65 w dniu 13.10.2022
Warsztaty w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 52 oraz Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 29 w dniu 20.10.2022
Warsztaty w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72 w dniu 17.11.2022
Warsztaty (2) w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 w dniu 18.11.2022
Warsztaty w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 w dniu 24.11.2022
Warsztaty w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 w dniach 22.11.2022 i 30.11.2022

„Z miłości do książek”

Przeprowadziliśmy plenerowe warsztaty kreatywne „Wyczytane, zaczytane – przerób, nie wyrzucaj (drugie życie książki)”. Każdy z warsztatów został poprzedzony minispotkaniem autorskim z Agnieszką Kazałą (rozmowa o książkach, pisaniu, procesie tworzenia warstwy narracyjnej i ilustracyjnej książek, o czym czytelnicy lubią lub chcieliby czytać). Ponadto autorka czytała fragmenty swoich książek, dopasowane do tematyki ekologicznej.

Warsztatom towarzyszyły wystawki książek:
– autorskich prowadzącej warsztaty kreatywne,
– o tematyce ekologicznej, które są dostępne w placówkach Biblioteki.

Relacje z warsztatów

Warsztaty kreatywne w Parku Bródnowskim w dniu 18.06.2022
Warsztaty kreatywne przy Centrum Kultury i Aktywności w dniu 02.07.2022
Warsztaty kreatywne w Parku Bródnowskim w dniu 10.09.2022

Przeprowadzona została także Zabawa Facebookowa. Polegała ona na zebraniu pod postem stworzonych przez użytkowników Facebooka fraszek ekologicznych (i ew. ilustracji), opracowaniu ich i wydaniu w postaci e-booka, który zamieszczony został na stronie Biblioteki oraz partnerów projektu.

Kliknij tutaj, żeby pobrać „EkoFraszki” – antologię wierszyków i rymowanek ekologicznych.

Projekt „EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek” sfinansowało m.st. Warszawa: http://www.um.warszawa.pl w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.

Plakat EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek