EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek. Warsztaty ekologiczne w W64

24.11. w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 w ramach projektu „EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek” odbyły się warsztaty grupowe o tematyce ekologicznej.

Spotkanie poprowadził Sławomir Brzózek – współzałożyciel inicjatywy ekologicznej „Faceci w Zieleni”, działacz ekologiczny oraz dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w ENERIS. W zajęciach uczestniczyła klasa II z CXXXVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana.

Tematem przewodnim warsztatów było zapobieganie utracie energii. Młodzież zastanawiała się, jak oszczędzać energię elektryczną. Dowiedziała się o różnych rozwiązaniach energooszczędnych. Należą do nich m.in.:

• ekojazda, czyli jazda samochodem płynna, a nie szybka, szalona. W ten sposób kierowca zużywa mniej paliwa (20% oszczędności) i przyczynia się do mniejszej liczby wypadków na drodze;
  • urządzenia włączone do gniazda typu wieża, telewizor czy czajnik elektryczny pobierają prąd, nawet gdy w danej chwili z nich nie korzystamy. Zerowe zużycie prądu będzie dopiero wtedy, kiedy wyłączymy je z gniazdka;
  • używanie pralki i zmywarki dopiero wówczas, gdy już będą w pełni zapełnione;
  • gotowanie wody na kuchence gazowej, a nie w czajniku elektrycznym, który pochłania dużo energii.

Ponadto istotnymi czynnikami zużywania mniejszej ilości energii są nasze zwyczaje, nawyki, zachcianki i słabostki.

Na końcu spotkania uczestnicy otrzymali nasionka roślin.

Projekt „EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek” jest finansowany przez m.st. Warszawa: http://www.um.warszawa.pl w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.