Wyróżnienia i nagrody
Certyfikat „Miejsce Przyjazne Seniorom 2023–2025”
Czytelnia Naukowa nr I im. Janiny Englert otrzymała certyfikat „Miejsce przyjazne seniorom”!
Certyfikat na lata 2023–2025 został przyznany przez Miasto stołeczne Warszawę i Warszawską Radę Seniorów podczas uroczystej gali w Teatrze Syrena, wieńczącej 9. edycję konkursu „Miejsce przyjazne seniorom”. Serdecznie dziękujemy!
Bibliotekę Publiczną na Targówku wyróżniano tym certyfikatem w latach 2016, 2017 i 2019–2021. Ponadto Wypożyczalnia nr 60 (ul. Krasnobrodzka 11) otrzymała certyfikat na lata 2020–2022.
Jesteśmy zaszczyceni, że po raz kolejny działania Biblioteki realizowane na rzecz seniorów zostały docenione. Zależy nam, aby seniorzy odnajdowali u nas nie tylko dobre książki i ciekawe spotkania, lecz również pomoc i życzliwą atmosferę oraz przestrzeń do realizacji swoich zainteresowań.
Dołożymy wszelkich starań, aby kontynuować tę dobrą praktykę!
Dyplom za nominację projektu „Wielokulturowo – bo taki jest Świat – poznaję i akceptuję” do nagrody Słoneczniki 2023
Słonecznie dziękujemy za podwójne gratulacje! 🌻
Jedną z najbardziej rozwojowych warszawskich inicjatyw dla dzieci w wieku 0–14 lat (w kategoriach „Język” i „Logika”) został projekt „Wielokulturowo – bo taki jest Świat – poznaję i akceptuję”! 😃 Zdecydowali o tym Rodzice – czytelnicy portalu CzasDzieci.pl.
Dyplomy podczas uroczystej gali odebrały organizatorki i realizatorki projektu: Hanna Woronka – kierowniczka Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 (ul. Suwalska 11) oraz Agnieszka Szadkowska – kierowniczka Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 12 (ul. Radzymińska 121).
Serdecznie dziękujemy!
Wyróżnienie w konkursie IMPULS KULTURY
Z radością informujemy, że projekt „Bajki-pomagajki, czyli bajki wolontarystyczne dla dzieci w języku polskim i ukraińskim” realizowany w 2022 roku w Bibliotece Publicznej na Targówku w partnerstwie z Przedszkolem Integracyjnym nr 120 otrzymał wyróżnienie w 4. edycji konkursu IMPULS KULTURY – mazowiecka nagroda inspiracji kulturalnych 2023 w kategorii „projekt realizowany w przestrzeni publicznej”.
Konkurs IMPULS KULTURY ma na celu wyłonienie ciekawych, oryginalnych autorskich projektów z zakresu animacji i edukacji kulturalnej, a także docenienie autorów tych projektów, działających na terenie województwa mazowieckiego. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 72 wnioski.
Autorkami projektu są Katarzyna Przybysz-Mendyk (animatorka kultury, koordynatorka edukacji kulturalnej w Bibliotece Publicznej na Targówku) i Agnieszka Kazała (pisarka, malarka, graficzka, ilustratorka mieszkająca i tworząca na Targówku). Serdecznie gratulujemy wyróżnienia!
Serdecznie dziękujemy!
Dyplom za nominację inicjatywy „Z krainy książek w daleki świat” do nagrody Słoneczniki 2022
Z radością informujemy, że jedną z 15 najbardziej rozwojowych warszawskich inicjatyw dla dzieci w wieku 0-14 lat (w kategorii „Przyroda”) zostały biblioteczne podróże online „Z krainy książek w daleki świat”! Zdecydowali o tym Rodzice – czytelnicy portalu CzasDzieci.pl.
Serdecznie dziękujemy!
Wyróżnienie za organizację wyjątkowych wydarzeń podczas Nocy Bibliotek 2021
Z radością informujemy, że Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zdobyła – jako jedyna Biblioteka w Warszawie i jedna z 50 w Polsce – wyróżnienie za organizację wyjątkowych wydarzeń w konkursie Nocy Bibliotek 2021 i Platona. Doceniono zarówno wydarzenia stacjonarne, jak i działania w Bibliotece Online.
Serdecznie dziękujemy za docenienie naszej oferty, za którą otrzymaliśmy dyplom i nagrody książkowe!
Certyfikat „Miejsce Przyjazne Seniorom na lata 2020-2022”
Z radością pragniemy poinformować, że w dniu 22 października 2021 roku podczas uroczystej gali Konkursu Miejsce Przyjazne Seniorom, filia Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy tj. Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 60 przy ul. Krasnobrodzkiej 11, odebrała szczególne wyróżnienie.
Miasto Stołeczne Warszawa i Warszawska Rada Seniorów przyznały placówce certyfikat „Miejsce Przyjazne Seniorom na lata 2020-2022”.
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 60 znalazła się w gronie 22 laureatów, którym wręczone zostały certyfikaty.
Jesteśmy zaszczyceni, że po raz kolejny – czwarty – działania Biblioteki realizowane na rzecz osób starszych zostały docenione. Zależy nam, aby Seniorzy poza dobrą książką, ciekawymi spotkaniami odnajdowali w naszej Bibliotece pomoc i życzliwą atmosferę oraz przestrzeń do realizacji swoich zainteresowań.
Dołożymy wszelkich starań, aby kontynuować tę dobrą praktykę.
25-lecie Igrzysk Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
Z radością pragniemy poinformować, że Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy otrzymała podziękowanie za pomoc w organizacji 25-lecia Igrzysk Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.
Konkurs o nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego „Inspirująca Biblioteka Roku” – edycja 2018 r.
Z radością pragniemy poinformować, że Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zdobyła II miejsce w Konkursie o nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego „Inspirująca Biblioteka Roku” – edycja 2018 r. za projekt „Z teatrzykiem Kamishibai przez pokolenia”.
Miejsce Przyjazne Seniorom
Z przyjemnością pragniemy poinformować, że Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy otrzymała certyfikat „Miejsce Przyjazne Seniorom na lata 2019-2021” przyznany przez Miasto Stołeczne Warszawa i Warszawską Radę Seniorów.
Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej 2018
Miło jest nam poinformować, że w tegorocznej IX edycji konkursu Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej w kategorii Instytucje Animacji Kultury wyróżnienie otrzymał projekt realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z osiedlowym klubem Nasz Klub RSM Praga „Osiedle „Generalska” pn. „Z bajką przez pokolenia”. Autorkami projektu są: Beata Grochowska, Agnieszka Kazała i Katarzyna Przybysz-Mendyk.
Do konkursu zgłoszonych zostało 126 projektów. W pierwszym etapie Kapituła Koordynatorów Dzielnicowych Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej wybrała 58 projektów. Drugi etap – przesłuchania konkursowe w formie publicznej prezentacji, odbyły się 2 października w Dzielnicowym Domu Kultury na Ursynowie. Kapituła Nagrody w składzie Anna Michalak-Pawłowska, Zbigniew Darda, Katarzyna Górkiewicz, Wojciech Feliksiak, Halina Polak, Agnieszka Proszowska, Adam Sienkiewicz oraz Beata Zuziak przydzieliła 19 nagród i 6 wyróżnień. 24 października podczas Gali w Teatrze Dramatycznym poznani zostali laureaci Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2018.
Więcej informacji o nagrodzonych i wyróżnionych projektach:
Miejsce Przyjazne Seniorom 2017
Z przyjemnością pragniemy poinformować, że Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy po raz drugi otrzymała certyfikat „Miejsce Przyjazne Seniorom” przyznany przez Miasto Stołeczne Warszawa i Warszawską Radę Seniorów.
Do Konkursu Miejsce Przyjazne Seniorom za rok 2017 wpłynęło 67 wniosków, z czego Kapituła Konkursu przyznała certyfikaty „Miejsce Przyjazne Seniorom” 42 obiektom, w tym naszej Bibliotece.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy jest instytucją otwartą na potrzeby osób starszych. Posiada ciekawą ofertę wydarzeń kulturalno – edukacyjnych, w których Seniorzy mogą realizować swoje pasje i zainteresowania.
Jesteśmy zaszczyceni, że wieloletnie działania Biblioteki na rzecz Seniorów, ponownie zostały pozytywnie ocenione przez naszych najstarszych użytkowników. Dopinguje i zachęca to nas do dalszej realizacji tych dobrych praktyk.
Biblioteka Przyjazna Dzieciom
Miło jest nam poinformować, że nasza Biblioteka otrzymała certyfikat Biblioteka Przyjazna Dzieciom w związku z udziałem w projekcie „Z książką na start”.
„Z książką na start” to projekt skierowany do dzieci w wieku do 6 lat i ich rodziców, który ruszył w marcu 2016 roku w Gdańsku, a do którego sukcesywnie dołączają kolejne biblioteki województwa pomorskiego, a od października 2018 roku także z Warszawy. Organizator akcji, Fundacja Metropolia Dzieci, zaprasza do bibliotek po odbiór Pakietu Startowego Małego Czytelnika i do rozpoczęcia przygody z książką.
Fundacja Metropolia Dzieci wraz z bibliotekami publicznymi województwa pomorskiego rozpoczęła realizację projektu „Z książką na start” w marcu 2016 r. W ciągu 2 lat trwania projektu swoją przygodę z biblioteką rozpoczęło już ponad 12 000 najmłodszych mieszkańców naszego regionu. Obecnie w projekcie bierze udział 49 bibliotek publicznych, mających swoje siedziby i filie w 135 miejscowościach i dzielnicach w Warszawie i województwie pomorskim. Akcja wzorowana jest na brytyjskim projekcie Bookstart, który działa od 1992 roku i przynosi świetne rezultaty. Zachęcamy rodziców i dzieci do odwiedzenia biblioteki, gdzie Mały Czytelnik, otrzyma Pakiet Startowy, a w nim Paszport Małego Czytelnika oraz książkę dopasowaną do jego wieku i zainteresowań – w prezencie. Na dobry start!
W Paszporcie Mały Czytelnik będzie zbierał pieczątki za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, a po uzbieraniu 10 pieczątek otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. To świetna motywacja dla dzieci. Celem projektu jest nie tylko wzrost czytelnictwa. To rzeczywiście najszybszy i najbardziej wymierny rezultat akcji. Najważniejsze jednak jest aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wspólnie wybierając książki, a w domu przy wspólnym czytaniu. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i znajdowali w nich ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. To wszystko zaowocuje w trudnym okresie dojrzewania – rodzicom łatwiej będzie utrzymać kontakt z dzieckiem dzięki rozmowom, a później w dorosłym życiu da oczytanemu dziecku przewagę w zdobyciu przyjaciół i ciekawej pracy. Wierzymy, że uczestnicząc w projekcie „Z książką na start”, inwestujemy w przyszłość najmłodszych członków rodziny – dzieci, w ich wiedzę i pewność siebie, którą wykorzystają, wchodząc w dorosłość i podejmując mądre decyzje. Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny.
Spodziewamy się również, że rodzice i opiekunowie, odwiedzający biblioteki wspólnie z maluchami, będą mieli okazję się przekonać, że księgozbiór jest naprawdę imponujący i każdy znajdzie coś dla siebie.
Warto pamiętać, że MIŁOŚĆ DO KSIĄŻEK JEST PREZENTEM NA CAŁE ŻYCIE.
Placówki Biblioteki Publicznej na Targówku biorące udział w projekcie „Z książką na start”:
- Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12
- Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 40
- Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 52
- Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 53
- Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 65
- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 37
- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 49
- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 85
- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 98
Serdecznie zapraszamy!
Więcej informacji o projekcie oraz adresy wszystkich bibliotek można znaleźć na stronie www.zksiazkanastart.pl oraz stronach ww. bibliotek. Zapraszamy również do śledzenia profilu projektu na portalu Facebook: facebook.com/zksiazkanastart
Patroni projektu „Z książką na start” Instytut Książki, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Marszałek Województwa Pomorskiego
Darczyńcy projektu „ Z książką na start” Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polska Spółka Gazownictwa, Fundacja KGHM, Fundacja PZU, Fundacja LOTOS Zakład Wodociągów i Kanalizacji Tczew wsparł projekt realizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie.
Miejsce Przyjazne Seniorom 2016
Z przyjemnością pragniemy poinformować, że Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy otrzymała certyfikat „Miejsce Przyjazne Seniorom” przyznany przez Miasto Stołeczne Warszawa i Warszawską Radę Seniorów.
Do Konkursu Miejsce Przyjazne Seniorom za rok 2016 wpłynęło 45 wniosków, z czego Kapituła Konkursu przyznała certyfikaty „Miejsce Przyjazne Seniorom” 19 obiektom, w tym naszej Bibliotece. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy jest instytucją otwartą na potrzeby osób starszych. Posiada ciekawą ofertę wydarzeń kulturalno – edukacyjnych, w których Seniorzy mogą realizować swoje pasje i zainteresowania.
Jesteśmy zaszczyceni, że wieloletnie działania Biblioteki na rzecz Seniorów, zostały pozytywnie ocenione przez naszych najstarszych użytkowników. Dopinguje i zachęca to nas do dalszej realizacji tych dobrych praktyk.