Oszczędzaj wodę! Z ekologią za pan brat. „EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek”


9.06.2022 r. w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 2 odbyły się warsztaty ekologiczne poświęcone ochronie wody w ramach projektu „EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek”Naszymi gośćmi były dzieci z Przedszkola nr 157 „Przedszkole z serduszkiem”. Spotkanie poprowadził ekspert ds. edukacji ekologicznej, Sławomir Brzózek – dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w ENERIS, współzałożyciel inicjatywy Faceci w Zieleni.

Tematy związane z ekologią są bardzo ważne. Tym razem rozmowa dotyczyła wody. Woda w naszych domach to coś oczywistego. Odkręcamy kran i… mamy ją. Jest potrzebna do naszego codziennego życia. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę odgrywa woda w naszym życiu – do czego się jej używa i jak można ją oszczędzać. Wodę pijemy, przygotowujemy z niej potrawy. Potrzebujemy jej do umycia siebie i innych rzeczy. W rolnictwie jest niezbędna do podlewania roślin, napojenia zwierząt.

Bardzo często marnujemy wodę, źle ją wykorzystując. Tymczasem oszczędność nie wymaga od nas intensywnej pracy – wystarczy wdrożyć kilka prostych zasad.

Po warsztatach dzieci wiedzą, że:

– należy zawsze zakręcać wodę w trakcie mycia zębów,

– lepiej brać prysznic, a nie kąpiel,

– warto naprawiać kapiące krany, by niepotrzebnie nie marnować wody.

Przygotowana wystawka książek pomogła dzieciom zrozumieć potrzebę ochrony przyrody i jej zasobów. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały nasionka, które zasadzą w ogródku przedszkolnym.

Projekt EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek” finansuje m.st. Warszawa: http://www.um.warszawa.pl w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.