Warsztaty w W98. „EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek”

W październiku Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 odwiedził Sławomir Brzózek – dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w ENERIS, współzałożyciel inicjatywy Faceci w Zieleni. Przeprowadził warsztaty ekologiczne dla przedszkolaków w ramach projektu „EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek”, który finansuje m.st. Warszawa w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.

Naszymi gośćmi były dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola nr 115 „Przedszkole Pod Klonem” przy ul. Suwalskiej 26. Podczas warsztatów prowadzonych w bardzo miłej atmosferze dzieci porozmawiały z panem Sławomirem o szeroko pojętej ekologii. Wspólnie z prowadzącym zastanawiały się, co zrobić, aby chronić środowisko, a także jak korzystne – zarówno dla nas, jak i dla ekologii – są spacery czy jazda na rowerze. Wszyscy zgodnie twierdzili, że trzeba oszczędzać wodę i energię elektryczną, aby również poprzez swoje działania przyczynić się do ochrony środowiska. Poza tym dzieci dowiedziały się, jak powstaje drzewo, a nawet… same przez chwilę mogły się nim stać podczas krótkich zajęć ruchowych.

Na koniec spotkania przedszkolaki umieściły w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku zużyte baterie, które zbierają w przedszkolu. Za udział w zajęciach dzieci otrzymały w prezencie nasionka kwiatów, które wiosną będą mogły zasadzić w przedszkolnym ogródku. Warsztatom towarzyszyła przygotowana przez bibliotekarzy wystawka książek na temat ekologii, którą dzieci oraz czytelnicy odwiedzający nas tego dnia mogli obejrzeć, by wypożyczyć pozycję, która ich zainteresowała z tej bardzo ważnej dla nas wszystkich dziedziny wiedzy.