Warsztaty „Ekobiblioteka – z miłości do Ziemi książek” w BD 53
18.11.2022 r. w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 odbyły się dwa warsztaty ekologiczne zatytułowane „Ekobiblioteka – z miłości do Ziemi i książek”.
Przeprowadził je Sławomir Brzózek, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w ENERIS, współzałożyciel inicjatywy Faceci w Zieleni. Uczestniczyli w nich uczniowie z klasy VI B ze Szkoły Podstawowej nr 298 i uczniowie z klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 99 im. Małego Powstańca.
Sławomir Brzózek przedstawił zaproszonym gościom problem nadmiernego kupowania ubrań i innych rzeczy. Podkreślał, że ich produkcja wymaga bardzo dużego zużycia wody (np. na wyprodukowanie jednej pary spodni dżinsowych potrzeba 14 tysięcy litrów wody). Ekspert podkreślał, jak ważne jest oszczędzanie wody.
Poruszył także kwestię segregowania śmieci. Dzieci dowiedziały się, jakie zasady panują przy ich porządkowaniu. Uczniowie doskonale orientowali się, jakie są kolory pojemników, do których należy wrzucać plastik i metal (żółty), papier (niebieski), odpadki organiczne (brązowy) i zmieszane (czarny). Odgadywały, jakie śmieci (pokazywane podczas zajęć na ilustracji) należy wrzucić do danego pojemnika. Zadawano także swoje pytania, m.in. gdzie trzeba umieścić zużyte buty sportowe lub saszetki po herbacie.
Sławomir Brzózek zwrócił również uwagę na to, że butelki plastikowe, kartony z tektury, kartki papieru przed wyrzuceniem należy dobrze zgnieść, rozłożyć lub poskładać – wtedy zajmują mniej miejsca w kontenerach.
Prowadzący przypomniał, że w bibliotekach na Targówku znajdują się pojemniki na zużyte baterie. Zachęcił do ich przynoszenia i uzupełniania. Dodał, jak szkodliwe i niebezpieczne dla środowiska jest wyrzucenie tych produktów do niewłaściwych koszy.
Ucieszył się z bogatej oferty książek o tematyce ekologicznej, zgromadzonych w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53. Jego radość była tym większa, gdy dowiedział się od jednej z nauczycielek, że uczniowie z jej klasy biorą udział w Ekoprogramie z charakterem – „OcaliMy świat” , którego organizatorem jest Fundacja ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”. Pod auspicjami tej fundacji zostały wydane trzy książki skierowane do zróżnicowanego wiekowo odbiorcy: dla najmłodszych „Oddech smoka”, dla starszych „Latający talerz”, a dla młodzieży „Sieci widmo”. Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 53 posiada te książki. Zapraszamy do ich wypożyczania.
Bardzo nam miło, że projekt „EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek” współgra z ekoprogramem „OcaliMy świat”. Im więcej takich inicjatyw, tym nasza świadomość ekologiczna będzie większa, a życie na Ziemi będzie przyjemniejsze i przyjaźniejsze.
Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał nasionka kwiatów, które mogą upiększyć w przyszłości parapety naszych domów lub ogródkowe rabatki.
Dziękujemy prowadzącemu za ciekawe spotkania. Dziękujemy również uczestniczącym w nich dzieciom za zaangażowanie się w ten ekologiczny projekt.
Spotkanie było częścią projektu „EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek” finansuje m.st. Warszawa: http://www.um.warszawa.pl w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.