Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego


Projekt „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego” realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z Wydawnictwem Literackim Białe Pióro.

Projekt ma na celu:

  • pielęgnowanie języka polskiego, uwrażliwianie na słowo i na drugiego człowieka,
  • budowanie kompetencji językowych,
  • doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym za pomocą zabawy słowem i twórczego zaangażowania;
  • podkreślenie, że nie wszystko musi być „super” i „OK” – może być cudowne, wzruszające lub intrygujące.

W ramach projektu odbędzie się 12 warsztatów literacko-plastycznych dla uczestników indywidualnych w każdym wieku, a także dla grup zorganizowanych, m.in. w ramach akcji „Lato w mieście”. Część warsztatów będzie miała też charakter międzypokoleniowy.

W części literackiej podejmowana będzie między innymi tematyka poprawności językowej, tworzenia tekstów literackich oraz uwrażliwiania na inność, promowanie tolerancji oraz empatii. Część plastyczna będzie stanowiła dopełnienie części literackiej.

Przeprowadzona zostanie także zabawa Facebookowa, która będzie polegała na zebraniu pod postem stworzonych przez użytkowników Facebooka fraszek i wierszyków uwzględniających łamańce językowe. Następnie zostaną one opracowane i wydane w postaci e-booka.

Projekt zwieńczy gala finałowa, podczas której nastąpi premiera e-booka. Laureaci najlepszych krótkich form literackich otrzymają nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają e-book.

logo ministerstwo kulturyDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.

 

Relacje:

warsztaty biblioteczne dla dzieci„Wierszem i prozą w kwiaty” – warsztaty literacko-plastyczne w BD12

 

 

 

warsztaty biblioteczne dla dzieci„Słowem i cukrem” – warsztaty literacko-plastyczne w BD65

 

 

 

praca plastyczna powstała podczas warsztatów decoupage - zakładka do książki zdobiona kwiatami i cytatem z książki Agnieszki Kazały, prowadzącej warsztatyLiteracko-plastyczne warsztaty międzypokoleniowe podczas XV Festynu Rodzinnego „Z Gałczyńskim po Polsce”

 

 

 

plenerowe warsztaty decoupagePiknik Rodzinny „Zapraszamy do Szancerówki” i warsztaty literacko plastyczne „Stare na nowe”

 

 

 

dzieci pokazują swoje prace plastyczne„Ubierz czy załóż – dylematy językowe” – warsztaty literacko-plastyczne w BD12

 

 

 

dzieci pokazują swoje obrazki namalowane podczas warsztatów„Marzenia i my” – warsztaty literacko-plastyczne w BD52

 

 

 

lalka„Za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat nie będę taki młody”” – warsztaty literacko-plastyczne w BD53

 

 

 

biblioteczne wydarzenie plenerowe nad zalewem Bardowskiego - bookcrossing, książka za grosik, warsztaty tworzenia miniksiążeczek i ozdabiania ich kolorowym papierem

„Jestem inny w środku, inny na zewnątrz, czyli nie oceniaj po okładce” – warsztaty literacko-plastyczne nad zalewem Bardowskiego

 

 

mowa nie trawa

Godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Od 2 września 2024 r. placówki Biblioteki (oprócz poniższych) będą otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–19.00 i w wybrane soboty.
Wypożyczalnia nr 49: pon. – śr. 12.00–19.00, czw. – pt. 9.00–16.00.
Multimedialna Wypożyczalnia nr 123: pon. – wt. 9.00–16.00, śr. – pt. 12.00–19.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.