„Apetyt na życie, czyli wystaw nos za swój płot – po co nam podróże” – warsztaty literacko-plastyczne dla młodzieży w CN1


17 września 2024 r. autorka książek i ilustratorka Agnieszka Kazała poprowadziła w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert warsztaty literacko-plastyczne pt. „Apetyt na życie, czyli wystaw nos za swój płot – po co nam podróże”.

W części literackiej Autorka przedstawiła siebie, opowiedziała o tym, w jaki sposób z felietonów o podróżach powstała książka „Apetyt na życie” oraz o pozostałych jej twórczych działaniach, łącznie z epizodem zajmowania się… blacharką samochodową. Rozmowa nawiązywała do celowości podróży i rozwijania swoich pasji.

Z uwagi na przypadający w kalendarzu świąt nietypowych 17 października Światowy Dzień Sybiraka Autorka wspomniała o Szymbarku – miejscu, w którym można poznać historię zsyłki na Sybir i gehenny przechodzonej tam przez wielu Polaków w powojennej rzeczywistości.

Jeśli chodzi o apetyt na podróże, to wspomniane zostało, że pobudzić go można, słuchając muzyki w Międzynarodowym Dniu Muzyki Country.

W części plastycznej Autorka pokazała swoje słoiczki, w których zamknięte są skarby z jej podróży – błękitne muszelki z bułgarskiej plaży, piach z Fuerteventury, a nawet szczypce kraba i bursztyny.

Młodzież miała za zadanie wykonać własny słoik z okienkiem na skarby, który przypominałby o tym, że warto wystawić nos za swój płot i poznawać nieznane. Do dyspozycji uczestników były mazaki permanentne do rysowania po szkle, serwetki, pędzelki, klej, filc, tiul i kolorowe tasiemki – można więc było połączyć wiele technik, by stworzyć niepowtarzalną rzecz z recyklingowego słoiczka po dżemie. Przy okazji niektórzy nabrali apetytu nie tylko na podróże, ale również na… dżem truskawkowy i z czarnej porzeczki.

Warsztaty literacko-plastyczne  odbyły się w ramach projektu „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z Wydawnictwem Literackim Białe Pióro.

logo ministerstwo kulturyDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.

Tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.