„Nanizane – osnowa i wątek” – warsztaty literacko-plastyczne dla młodzieży w BD52
23 września 2024 r. młodzież z klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 42 wzięła udział w warsztatach literacko-plastycznych pt. „Nanizane – osnowa i wątek”, które odbyły się w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 52 (ul. Rembielińska 6a). Prowadziła je związana z Targówkiem autorka książek i ilustratorka Agnieszka Kazała.
W części literackiej Autorka opowiedziała krótko o sobie i o tym, jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, po czym przeszła do tematu spotkania, czyli osnowy i wątku – zarówno w kwestii tkanin i prac twórczych, jak i w treściach literackich. Uczniowie rozważali, co w powieści może stanowić osnowę, czyli być tłem rozgrywającej się akcji oraz jakie sytuacje mogą stanowić wątki (główny i poboczne), by utwór był spójny, ale i ciekawy. Podpowiadali też Autorce, czy i jakie treści lubią czytać i po jakie gatunki powieści sięgają. Materiał na książkę kryminalną, której akcja rozgrywa się w szkole i zaczyna zniknięciem matematyczki, został zebrany. Czy Autorce uda się go wykorzystać? To już pokaże czas.
W części plastycznej poprzeczka została postawiona wysoko, gdyż uczestnicy mieli za zadanie stworzyć własną Książniczkę – laleczkę ze sznurka z książką w maleńkich dłoniach. Każdy otrzymał koralik (na głowę) i tyle sznurka, ile chciał, po czym wszyscy próbowali na osnowie, czyli nitce biegnącej wzdłuż pracy, wiązać supełki, wplatać inne sznurki niczym osobne opowieści, czyli właśnie wątki: głowy, włosów i sukienki.
Okazało się, że rozkręcanie akcji w książce może być równie trudne i mozolne, jak rozkręcanie splotów sznurka, by laleczki miały włosy, a nie dredy i gęstsze sukienki.
Spotkanie przebiegało w bardzo twórczej atmosferze, a zdanie jednego z uczniów: „Pani jest bardzo kreatywna” uskrzydliło prowadzącą. Kreatywnością wykazali się jednak wszyscy, bo laleczki wyszły bardzo różne i nikt nie narzekał na brak umiejętności, a czas uciekł niepostrzeżenie.
Warsztaty literacko-plastyczne odbyły się w ramach projektu „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z Wydawnictwem Literackim Białe Pióro.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.