„Serce do recyklingu – Moje miejsce na ziemi – raj czy cela?” – warsztaty literacko-plastyczne dla dorosłych w W37
18 września 2024 r. autorka książek i ilustratorka Agnieszka Kazała poprowadziła w Wypożyczalni nr 37 warsztaty literacko-plastyczne pt. „Serce do recyklingu – Moje miejsce na ziemi – raj czy cela?”.
W części literackiej Autorka opowiedziała krótko o sobie i swojej twórczości, pośród której jest powieść pt. „Cela 78”. Przeczytała uczestnikom prześmiewczy wierszyk – „Paszkwil w kształcie świeczki” – nawiązujący do historii jednej z bohaterek „Celi 78”. Potem wywiązała się niezwykle ciekawa i momentami nawet emocjonalna rozmowa o rodzajach naszych uwięzień – począwszy od domowych obowiązków, których nie lubimy, poprzez natręctwa, toksyczne związki aż do choroby alkoholowej i bezdomności oraz nieżyczliwych lub właśnie życzliwych osób wokół nas i tego, co wnoszą w nasze życie. Oczywiście z uwagi na to, że spotkanie odbywało się w bardzo klimatycznym wnętrzu biblioteki przy ul. Smoleńskiej, rozmowa zeszła również na temat ostatnio czytanych książek i oglądanych filmów, np. „Dwoje do poprawki” jako nawiązanie do rzeczywistości, w której możemy się znaleźć.
Część dyskusyjną wprost ciężko było zakończyć, gdyż każdy z uczestników zdecydował się w sposób mniej lub bardziej poważny podzielić spostrzeżeniami czy wręcz doświadczeniami, z pomocą których próbowano ustalić, jak i czy w ogóle warto dzielić się z innymi tym, co nas boli lub uwiera gdzieś w duszy. Uczestnicy dostali zadanie zapisania na rozdanych kartkach – wierszem lub prozą – jakiegoś swojego małego uwięzienia w sposób motywujący do wyjścia z tego małego uwięzienia. Zadanie okazało się trudne, ale nie niewykonalne. Każdy, kto chciał, przeczytał swoją myśl zebranym, a niektóre osoby otrzymały gromkie brawa za trafność uwag i ciekawą puentę. Każda zaś nasuwała nowy wątek do dalszej rozmowy.
Z kalendarza świąt nietypowych na dzień 18 września przypada Dzień Pierwszej Miłości. Na wieść o tym wszystkim na ustach zagościły uśmiechy i odżyły wspomnienia.
W części plastycznej uczestnicy przeszli do wykonania lampionu ze słoiczka po… I tu się okazało, że o wcześniejszej zawartości słoiczków również warto było porozmawiać, by nabrać apetytu na zakupienie zdrowego smakołyku (a nie był to dżem!). Lampiony wykonane w większości techniką decoupage, ale też malowane farbą akrylową i łączone z elementami dekoracyjnymi wyciętymi z papieru ryżowego, po czym ozdobione kokardą, będą rozświetlać jesienne wieczory i przypominać uczestnikom o tym niezwykle ciepłym spotkaniu.
Spotkanie przebiegało w świetnej atmosferze, z zupełnie niezaplanowanymi i spontanicznymi dodatkami takimi, jak wymiana lampionów czy dodatkowe rozmowy już po zakończeniu oficjalnej części.
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro (Partner projektu) ufundowało książkowe podarki dla uczestników spotkania z okazji obchodzonych właśnie Warszawskich Dni Seniora i w podziękowaniu za tak wspaniałe uczestnictwo w spotkaniu projektowym.
Warsztaty literacko-plastyczne odbyły się w ramach projektu „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z Wydawnictwem Literackim Białe Pióro.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.