„Wierszem i prozą w kwiaty” – warsztaty literacko-plastyczne w BD12

Nie wszystko musi być „super” i „OK”! Może być cudowne, wzruszające, intrygujące… Warto na co dzień korzystać z bogactwa słów i mówić/pisać tak, by nasz język był piękny jak rozkwitający ogród. A jak najlepiej doskonalić umiejętność posługiwania się językiem ojczystym wśród dzieci? Oczywiście za pomocą zabawy słowami!

23 maja 2024 r. w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 rozpoczęliśmy – wspólnie z partnerem, czyli Wydawnictwem Literackim Białe Pióro – realizację naszego projektu „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego”.

„Zerówkowicze” ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego „ALKA” spotkali się z Agnieszką Kazałą – pisarką, malarką, graficzką, ilustratorką, mieszkającą i tworzącą na Targówku. Wzięli udział w warsztatach literacko-plastycznych.

Agnieszka Kazała przeczytała fragment swojej książki „Tofik i przyjaciele” opowiadającej o recyklingu i kwiatach. Następnie uczestnicy warsztatów bawili się w odgadywanie nazw kwiatów na podstawie fraszek lub ilustracji z książki autorstwa Miry Białkowskiej i Agnieszki Kazały „Kwiatki znane i nieznane fraszkami przyodziane”. Dodatkowo dzieci i nauczycielki próbowały sił, by wymyślić własny krótki utwór rymowany, czyli fraszkę na temat kwiatów.

W części plastycznej zerówkowicze pracowali z pomocą dydaktyczną w postaci książki z fraszkami nt. kwiatów „Fraszki znane i nieznane fraszkami przyodziane”. Odpowiednio dobierali techniki do rysunku – kolorowanie, wyklejanie wybranych ilustracji, nadawanie książce ze szkicami pięknych kolorów dopasowanych do danego rodzaju opisanego kwiecia. W ruch poszły kredki, flamastry, klej i papier kolorowy. Dzieci doszły do wniosku, że jednak to kredki są najlepszym narzędziem, jeśli chodzi o ozdabianie rysunków szkicowych w książce.

Ponadto Partner projektu – Wydawnictwo Literackie Białe Pióro – przygotował dla małych uczestników nagrody za piękną pracę w postaci dodatkowych książeczek z kolorowankami, z rysunkami autorstwa Agnieszki Kazały.

W ramach projektu „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego” odbędzie się jeszcze 11 warsztatów literacko-plastycznych dla uczestników indywidualnych w każdym wieku, a także dla grup zorganizowanych, m.in. w ramach akcji „Lato w mieście”. Część warsztatów będzie miała też charakter międzypokoleniowy.

Poza tym przeprowadzimy zabawę facebookową, która będzie polegała na zebraniu pod postem stworzonych przez użytkowników Facebooka fraszek i wierszyków uwzględniających łamańce językowe. Następnie zostaną one opracowane i wydane w postaci e-booka.

Projekt zwieńczy gala finałowa, podczas której nastąpi premiera e-booka. Laureaci najlepszych krótkich form literackich otrzymają nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają e-book.

logo ministerstwo kulturyDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.