„Ubierz czy załóż – dylematy językowe” – warsztaty literacko-plastyczne w BD12

W pierwszy dzień lipca odbyły się warsztaty literacko-plastyczne pt. „Ubierz czy załóż ­– dylematy językowe” prowadzone przez autorkę książek i ilustratorkę Agnieszkę Kazałę w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12. W zajęciach uczestniczyły dzieci biorące udział w akcji „Lato w Mieście”.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zetknąć się z gramatycznymi zawiłościami języka polskiego. Dowiedzieli się między innymi, że nie można ubrać kaloszy (chyba że ubrać je w szalik) tylko założyć kalosze na nogi, że należy mówić „widzę TĘ panią”, a nie TĄ. Że zwracamy się do pani „proszę pani”, a nie „proszę panią” oraz że chłopcy używają formy „przyszedłem”, a nie „przyszłem”. Do zapamiętania popranego zwrotu „załóż czy ubierz” wykorzystane zostały kalosze, które autorka elegancko ubrała w okulary i kolorową apaszkę.

Prowadząca również odniosła się do powiedzenia „nie oceniaj książki po okładce” w stosunku do książki (w okładce szarej i z kolorową okładką) i do człowieka (ubiór i język, którym się ktoś posługuje, może sugerować, czy ktoś jest dobry czy zły, jakie ma zamiary, ale też może być mylącym kamuflażem – pirat z bajki, ktoś oferujący pomoc czy cukierki dziecku bez opiekuna). Do wyjaśnienia tego zagadnienia zostały wykorzystane książki Agnieszki Kazały Czarownica Magda (obłożona w szary papier i w oryginalnej kolorowej okładce) oraz inne kolorowe, jak Zegar z Miaukułką: o kotku, który szukał w życiu celu, Ja nic nie muszę. Mała książka o obowiązkach.

Następnie dzieci z autorką zastanowiły się, jak ubrać w słowa emocje: boję się, jestem szczęśliwa/y, jestem smutna/y. Autorka opowiedziała, jakie dylemat i trudne zadania ma pisarz, by słowem pisanym poruszyć czytelnika i skłonić go do wzruszeń, łez bądź śmiechu.

Z uwagi na fakt, że 1 lipca wypadał Dzień Psa – Agnieszka Kazała przeczytała fraszkę o psie oraz podała informacje dotyczące początków udomowienia psa (kilkanaście tysięcy lat wstecz). Pod Sandomierzem odnaleziono najstarszą czaszkę psa na terenie Polski (ma cztery tysiące lat).

W części plastycznej warsztatów dzieci odrysowywały z szablonów (stworzonych przez p. Agnieszkę) postać chłopca i dziewczynki oraz zestaw ubranek, po czym wycinali z arkuszy swoich bohaterów, kolorowali ich oraz ubierali w filcową odzież. Z racji przypadającego w tym dniu święta psa autorka przygotowała również szablony psów, ale niektórzy uczestnicy postanowili narysować je po swojemu.

Podczas wykonywania prac plastycznych autorka dodatkowo czytała w formie zagadek fraszki z książki, którą miała przyjemność ilustrować Zwierzęta znane i nieznane fraszkami przyodziane Miry Białkowskiej. Najmłodsi zgadywali, o jakie zwierzę chodzi, i oglądały, jak zostało przedstawione na ilustracji.

Na sam koniec powstało zdjęcie pamiątkowe dzieci i ich prac.

Warsztaty literacko-plastyczne „Ubierz czy załóż – dylematy językowe” odbyły się w ramach projektu „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z Wydawnictwem Literackim Białe Pióro.

logo ministerstwo kulturyDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.