„Słowem i cukrem” – warsztaty literacko-plastyczne w BD65


5 czerwca 2024 r. w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 65 odbyły się warsztaty literacko-plastyczne „Słowem i cukrem” w ramach projektu „MOWA NIE TRAWA – pielęgnujmy ogród języka ojczystego”. Poprowadziła je Agnieszka Kazała (graficzka, ilustratorka mieszkająca i tworząca na Targówku).

W literackiej części warsztatów wspomniany został Dzień Dbania o Środowisko. Dyskutowaliśmy o tym, jak dbać o bibliotekę i resztę świata, czyli środowisko, które jest wokół nas – na wyciągnięcie ręki. Ważnym aspektem było również zwrócenie uwagi na to, że troską musimy otoczyć także siebie.

Rozmawialiśmy również o słodkich słowach, które rozbudzają apetyt i tych, co ogrzewają serce. Czytany był fragment z książki „Czarownica Magda” Agnieszki Kazały – o przyjęciu, na które dzieci wraz z sąsiadką, panią Zosią, przygotowywały pierożki z jagodami.

W trakcie plastycznej części warsztatów dzieci zdobiły położone na papierowych serwetkach wafelki ryżowe (zamiast ciastek, by było zdrowo) lukrem (by jednak było słodko i kolorowo). Zabawa z pisakami buła morowa! Przedszkolaki współpracowały w kwestii wymieniania się kolorami pisaków. Jednak na koniec doszły do wniosku, że przygotowywanie pięknych rzeczy jest też męczące – bolały je spracowane od wyciskania lukru z tubek dłonie. Wniosek końcowy: mamę też pewnie bolą ręce, więc trzeba będzie jej pomagać, jak również pomasować ręce po tym, gdy przygotuje pyszne jedzenie.

Projekt „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego” realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z Wydawnictwem Literackim Białe Pióro.

 

logo ministerstwo kulturyDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.

 

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.