Piknik Rodzinny „Zapraszamy do Szancerówki” i warsztaty literacko plastyczne „Stare na nowe”

8 czerwca 2024 r. na Pikniku Rodzinnym „Zapraszamy do Szancerówki” rozkwitła niejedna piękna mowa!

W sobotę wzięliśmy udział w pikniku zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 285 im. Jana Marcina Szancera (ul. Turmoncka 20). Przy stoisku Biblioteki Agnieszka Kazała (graficzka, ilustratorka mieszkająca i tworząca na Targówku) poprowadziła warsztaty literacko-plastyczne „Stare na nowe” w ramach projektu „MOWA NIE TRAWA – pielęgnujmy ogród języka ojczystego”.

W literackiej części rozmawialiśmy o książce jako przyjacielu. Czy ją kupujemy, czy wypożyczamy? Co lubimy znaleźć w jej środku? Jaką literaturę chcemy mieć blisko? Jak dbać o książki? Czy można je wyrzucać i zawijać rogi? Co i kiedy można zrobić z książką? Jak dać książce drugie życie, gdy już jest stara, wyczytana lub zużyta i nieaktualna?

W plastycznej części zwróciliśmy uwagę na recykling starej książki i na przykład przerobienie jej na anioła, którego można postawić na półce. Do wykonania anioła zużyto stare książki na jego korpus; do zrobienia głowy posłużyły drewniane łyżeczki, na których wymalowano oczy i słodki uśmiech oraz do których doklejono włosy wg uznania uczestników. Anioły były zabierane przez ich twórców, by posłużyły jako ozdoba pokoju lub prezent dla mamy. Dwa aniołki zostały podarowane szkolnej bibliotece.

Poza tym „częstowaliśmy” uczestników wydarzenia książkami w ramach bookcrossingu, a także poprowadziliśmy warsztaty decoupage.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na Piknik! Bardzo się cieszymy, że mogliśmy uczestniczyć w tak świetnym wydarzeniu!

Projekt „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego” realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z Wydawnictwem Literackim Białe Pióro.

logo ministerstwo kulturyDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.