„Pleciemy 3 po 3” – warsztaty literacko-plastyczne dla młodzieży w BD53


25.09.2024 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 odbyły się ostatnie już warsztaty w ramach projektu „Mowa nie trawa”. Tym razem uczestnikami były młodzi czytelnicy z klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 298. Trójka miała tu znaczenie, gdyż temat brzmiał… „Pleciemy 3 po 3”.

W części literackiej słuchacze zapoznali się z fragmentem książki pt. „Zegar z Miaukułką”, opowiadającym o tym, czemu warto umieć pisać i jak bardzo kotek – bohater tej opowieści – o tym marzył. Dowiedzieli się też, czy w bibliotece przydatne byłyby osoby, które pisać nie umieją, a także poznali liczbę zgromadzonego w Bd53 księgozbioru, co zrobiło na nich wrażenie. Poznali tez etymologię tytułu książki.

Następnie uczniowie mieli za zadanie zastanowić się, cóż może oznaczać zwrot stanowiący tytuł warsztatów, a potem wymyślić własne łamigłówki językowe i zapisać je na rozdanych kartkach albo wymyślić ciekawy tytuł książki, która jeszcze nie istnieje. W ten sposób powstało kilka ciekawych kombinacji i propozycji – niektóre całkiem „wyplecione trzy po trzy”, o co właśnie chodziło Prowadzącej.

W części plastycznej uczestnicy przeszli do zaangażowania w plecenie… własnych rąk. Z plastikowych butelek i sznurka miały powstać recyklingowe doniczki, wazoniki lub osłonki na coś ważnego. Oplatanie sznurkiem butelek okazało się równie trudne, co wymyślanie kompozycji słów, ale sprawiło dużo frajdy. I co ważne, wszyscy pracę wykonywali w skupieniu i bardzo starannie. Nawet pani, która była z grupą jako opiekunka, dała się wciągnąć w zabawę i stworzyła swoją osłonkę. Być może zasadzi w niej wrzos lub pomidorka na wiosnę 🙂

Wszyscy uczestnicy za efektywną pracę i w ramach zachęty do czytania otrzymali od partnera projektu – Wydawnictwa Literackiego Białe Pióro – nagrodę w postaci książki pt. „Niewiarygodna historia pewnego szkicu” Joanny Baran, którą zilustrować miała przyjemność prowadząca te warsztaty pisarka i ilustratorka – Agnieszka Kazała.

Warsztaty literacko-plastyczne  odbyły się w ramach projektu „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z Wydawnictwem Literackim Białe Pióro.

logo ministerstwo kulturyDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.

Tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.