„Za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat nie będę taki młody” – warsztaty literacko-plastyczne w BD53


11 lipca 2024 r. autorka książek i ilustratorka Agnieszka Kazała poprowadziła w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 (ul. Bazyliańska 6) warsztaty literacko-plastyczne pt. „Za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat nie będę taki młody”.

Dzieci biorące udział w akcji „Lato w Mieście” rozmawiały z pisarką o przyszłości bliższej i dalszej, o obecności pośród nas ludzi starszych, czasem wiekowych i o spojrzeniu na nich jakby z perspektywy nas samych w przyszłości.

Na początku autorka przedstawiła w teatrzyku Kamishibai wierszowaną opowieść o babci Zosi (na podstawie prozy „Czarownica Magda”), która zachęcała do zainteresowania się samotnością osób starszych i pomocy im, jak również angażowania ich w życie rodziny i sąsiadów, aby nie czuły się samotne lub niepotrzebne.

Dodatkowo za pośrednictwem osobnej opowiastki o dziedzictwie niematerialnym Targówka uczestnicy zapoznani zostali z tym, na co warto zwrócić uwagę i co dotyczy starszych dziejów dzielnicy. Podczas warsztatów pojawiły się takie zagadnienia, jak komin po fabryce szkła czy historia budowy metra. Podkreśliliśmy, że informacje o tych i innych odkrywczych wiadomościach możemy znaleźć w pamięci naszych babć i dziadków.

Prowadząca zwróciła uwagę, że świętem nietypowym przypadającym 11 lipca jest Światowy Dzień Ludności, powstały dla upamiętnienia dnia, kiedy liczba mieszkańców osiągnęła 5 miliardów (11 lipca 1987 roku). – Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielu jest nas na świecie. Żyjemy, robimy, co swoje, ale w pewnym momencie każdy zastanawia się nad przemijaniem czasu” – mówiła autorka.

Uczestnicy opowiadali o seniorach w swoich rodzinach, a potem starali się wyobrazić sobie, jak będą wyglądać i co robić, gdy będą już babciami lub dziadkami.

W części plastycznej warsztatów uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniem i stworzyli własny portret, ale… taki, który będzie przedstawiał ich za kilkadziesiąt lat! Zadanie okazało się bardzo trudne. Technika, którą zaproponowała prowadząca, była ciekawa, ale wymagająca. Najpierw dzieci rysowały kredkami, a gdy portret był już gotowy, z pomocą pędzelka i wody przetwarzano rysunek na malowidło. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że technika jest trudna, ale przynosi ciekawe efekty, choć czasem, gdy ingerencja wody jest zbyt duża lub ruchy zbyt zamaszyste, może zniszczyć dzieło.

Za aktywny i twórczy udział w warsztatach uczestnicy otrzymali od partnera projektu, Wydawnictwa Literackiego Białe Pióro, książki pt. „Niewiarygodna historia pewnego szkicu” Joanny Baran z ilustracjami Agnieszki Kazały – oczywiście z autografem od ilustratorki. W zamian niektórzy przygotowali dla autorki dodatkowe rysunki, które przedstawiały kotki, rybki i lody – dla ochłody w ten upalny lipcowy dzień.

Na sam koniec powstało zdjęcie pamiątkowe dzieci i ich prac.

Warsztaty literacko-plastyczne „Za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat nie będę taki młody” odbyły się w ramach projektu „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z Wydawnictwem Literackim Białe Pióro.

logo ministerstwo kulturyDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.

Komunikaty
Uprzejmie informujemy, że:
– z powodu kontrolnego spisu księgozbioru w dniach 9–13 grudnia 2024 r. Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12 (ul. Radzymińska 121) będzie nieczynna;
– od 9.12.2024 Wypożyczalnia Multimedialna nr 123 (ul. św. Wincentego 64) z uwagi na zmianę lokalizacji przyjmuje wyłącznie zwroty wypożyczonych zbiorów. Od Nowego Roku wznowi działalność w Bibliotece przy ul. Radzymińskiej 121.
Przepraszamy za utrudnienia.