„Świat nauki” – warsztaty w SPS 99


„Świat nauki” – to temat ostatnich warsztatów bibliotecznych, które odbyły się w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 99 im. Małego Powstańca w ramach projektu „Równi wobec książki”.

To spotkanie zostało poświęcone Ignacemu Łukasiewiczowi – polskiemu farmaceucie i przedsiębiorcy, założycielowi pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazcy lampy naftowej.

Uczniowie dowiedzieli się, jak Ignacy Łukasiewicz, a także jego współpracownik i kolega Jan Zeh uzyskali przezroczystą ciemnożółtą substancję zwaną naftą. To dzięki niej dokonała się kolejna rewolucja w świecie nauki i wynalazków.

31 lipca 1853 roku jest oficjalną, a zarazem symboliczną datą powstania przemysłu naftowego.

Z tą datą związane jest również inne ważne wydarzenie, a mianowicie na przełomie lipca i sierpnia 1853 r. dokonano pierwszej nocnej operacji, która została wykonana przy świetle lamp naftowych.

O tych i wielu innych ciekawostkach uczniowie dowiedzieli się z książki pt. „Wielcy wynalazcy” M. Jamkowskiego i M. Szymanowicza.

Aby nasze spotkanie było urozmaicone, jedna z nauczycielek zaprezentowała naftę. Uczniowie mogli zobaczyć, dotknąć i powąchać tę substancję.

Tradycyjnie na zakończenie warsztatów uczniowie wykonali pracę plastyczną – tym razem lampę. Wykorzystali do tego materiały z recyklingu.

Projekt „Równi wobec książki” realizuje Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie ze Szkołą Podstawową Specjalną nr 99 im. Małego Powstańca.

logo ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego - godło Polski (orzeł) i nazwa ministerstwa, pod nią podkreślenie biało-czerwoneDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Relacje z poprzednich wydarzeń realizowanych w ramach projektu „Równi wobec książki”:

„Co z tymi śmieciami?” – warsztaty w SPS 99

„Jak powstaje książka?” – warsztaty w SPS 99

Spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską w SPS 99

„Nie tylko mamy mają swoje święto” – warsztaty w SPS 99

Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem w SPS 99

„Kto ty jesteś…” – warsztaty w SPS 99

„Brzechwa, Tuwim, Konopnicka i kto jeszcze…, czyli Światowy Dzień Poezji” – warsztaty w SPS 99

„W poszukiwaniu dzikiej przyrody” – warsztaty w SPS 99

 

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.