„Jak powstaje książka?” – warsztaty w SPS nr 99 im. Małego Powstańca
Po przerwie wakacyjnej wróciliśmy do działań realizowanych w ramach projektu „Równi wobec książki” i już 15 września 2022 roku w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 99 im. Małego Powstańca odbyło się spotkanie pn. „Jak powstaje książka?”. Były to warsztaty biblioteczne prowadzone przez Panią bibliotekarkę połączone z dwoma miniwarsztatami plastycznymi, które przeprowadziła artystka-plastyczka Pani Julia Konieczna. Do udziału w zajęciach przystąpiły dwie grupy uczniów, najpierw grupa młodsza uczniów a następnie grupa starsza.
Na przykładzie tekstu legendy „Jan III Sobieski i Dąb Bartek” dzieci poznały etapy powstawania książki oraz specyfikę pracy ilustratora. W części praktycznej uczestnicy stworzyli swojego bohatera ilustracji. Każda postać była obdarzona szczególną supermocą, którą należało w swojej pracy uwzględnić. Do wykonania zadania potrzebny był przedmiot do odrysowania (np. kubek, klucz) oraz różnego rodzaju materiały plastyczne (kredki, flamastry, krepiny, papiery kolorowe itp.) oraz dużo wyobraźni i kreatywności.
Powstałe na warsztatach prace świadczą o tym, że zajęcia udały się wspaniale, dzieci bawiły się znakomicie, a efekty ich twórczości można zobaczyć w naszej galerii.
Podczas spotkania uczestnikom zaprezentowana została książka E. Perry pt. „Nie lubię książek. Koniec i kropka”.
Projekt „Równi wobec książki” realizuje Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie ze Szkołą Podstawową Specjalną nr 99 im. Małego Powstańca.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Relacje z poprzednich wydarzeń realizowanych w ramach projektu „Równi wobec książki”:
„Nie tylko mamy mają swoje święto” – warsztaty w SPS 99
Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem w SPS nr 99
„Kto ty jesteś…” – warsztaty w SPS 99
„Brzechwa, Tuwim, Konopnicka i kto jeszcze…, czyli Światowy Dzień Poezji” – warsztaty w SPS 99
„W poszukiwaniu dzikiej przyrody” – warsztaty w SPS 99