Śladami Englertówki. Jak narodziła się pierwsza Czytelnia Naukowa w Warszawie?


Projekt „Śladami Englertówki. Jak narodziła się pierwsza Czytelnia Naukowa w Warszawie?” realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z XLVI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego.

Projekt ma na celu wzmocnienie lokalnej tożsamości kulturowej oraz aktywizacji kulturalnej mieszkańców Targówka. Zależy nam, aby społeczność naszej małej ojczyzny (i nie tylko) pogłębiała wiedzę na temat historii Biblioteki Publicznej na Targówku – tym bardziej, że tutaj funkcjonuje PIERWSZA Czytelnia Naukowa w Warszawie, czyli Czytelnia Naukowa nr I im. Janiny Englert (niezwykłej bibliotekarki i edukatorki, zasłużonej dla bibliotekarstwa i księgozbiorów warszawskich).

Strona poświęcona Janinie Englert

Patronką projektu oraz ekspertką ds. historii Czytelni Naukowej nr I sprzed 1996 r. i dziejów Janiny Englert jest pani Hanna Budzisz – wnuczka Janiny Englert, dziennikarka prasowa, wiceprezes oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W ramach projektu:

  • spotkanie inauguracyjne podczas majowego Tygodnia Bibliotek – zaprosimy uczestników do twórczego zaangażowania oraz do współtworzenia strony poświęconej „Englertówce”, czyli przygotowywania zdjęć i/lub treści na witrynę www, dokumentowania 4 plenerowych warsztatów varsavianistycznych śladami Czytelni i Janiny Englert;
  • spotkanie pani Hanny Budzisz z młodzieżą – wolontariuszami na temat krzewienia historii i wsparcia dziedzictwa narodowego;
  • plenerowe warsztaty varsavianistyczne dedykowane zarówno uczestnikom indywidualnym, jak i grupom zorganizowanym z XLVI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego;
  • gala podczas październikowych obchodów 90 lat istnienia Czytelni Naukowej nr I, 50 lat działalności Czytelni w obecnym miejscu przy ul. św. Wincentego 85, i 1. urodzin „Englertówki”.

logo ministerstwo kultury

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.

 

englertówka czytelnia

Relacje z wydarzeń:

Spotkanie młodzieży z panią Hanną Budzisz w „Englertówce”

Inauguracja projektu „Śladami Englertówki. Jak narodziła się pierwsza Czytelnia Naukowa w Warszawie?”