Plenerowe warsztaty varsavianistyczne – mieszkanie Janiny Englert i spacer po Pradze-Północ


21 maja uczennice XLVI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego uczestniczyły w wyjątkowej lekcji historii. Odkrywały życie i działalność Janiny Englert (1903–2007) – praskiej bohaterki XX wieku, odwiedzając jej mieszkanie pełne pamiątek i mebli z XIX wieku.

W ramach projektu „Śladami Englertówki. Jak narodziła się pierwsza Czytelnia Naukowa w Warszawie?” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z XLVI LO zorganizowaliśmy dla uczniów tej szkoły plenerowe warsztaty varsavianistyczne. Poprowadził je Krzysztof Gajda – varsavianista, prezes Stowarzyszenia Obrony Pozostałości Warszawy Kolejka Marecka. Przybliżył kluczowe wydarzenia historyczne na Pradze-Północ. Młodzież miała okazję zobaczyć miejsca, które na co dzień mogą umykać uwadze przechodniów. Co więcej, można było nawet dosłownie dotknąć historii II wojny światowej. Ślady po kulach wciąż są dobrze widoczne…

Najważniejszym punktem warsztatów była wizyta w mieszkaniu Janiny Englert, patronki Czytelni Naukowej nr I. To wyjątkowe miejsce, pełne pamiątek i wspomnień, stało się tłem do opowieści o życiu i działalności tej wybitnej bibliotekarki. O swojej babci porywająco opowiadała Hanna Budzisz. Z zaangażowaniem przybliżyła uczestnikom nie tylko wiele informacji o Janinie Englert, lecz również o jej rodzinie i współpracownikach. Nie zabrakło także anegdot.

Młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści Hanny Budzisz. Wizyta w mieszkaniu Janiny Englert była dla uczestników inspirującym doświadczeniem, dzięki któremu lepiej zrozumieją historię i dziedzictwo tej części Warszawy.

To pierwszy z czterech plenerowych warsztatów varsavianistycznych. Kolejne będą wiodły m.in. szlakiem dawnych i obecnych Wypożyczalni na Targówku. Na dwa warsztaty zaprosimy uczestników indywidualnych. Wkrótce podamy daty i trasy.

Strona poświęcona Janinie Englert

Biografia Janiny Englert

logo ministerstwo kultury

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.

 

Komunikat
Od 9.12.2024 Wypożyczalnia Multimedialna nr 123 (ul. św. Wincentego 64) z uwagi na zmianę lokalizacji będzie przyjmowała wyłącznie zwroty wypożyczonych zbiorów. Od Nowego Roku wznowi działalność w Bibliotece przy ul. Radzymińskiej 121.
Przepraszamy za utrudnienia.