„Śladami Englertówki” – spotkanie w Środowiskowym Domu Samopomocy „Na Targówku”

2 lipca 2024 r. Katarzyna Przybysz-Mendyk (animatorka kultury w Bibliotece Publicznej na Targówku, koordynatorka projektu „Śladami Englertówki. Jak narodziła się pierwsza Czytelnia Naukowa w Warszawie?”) poprowadziła spotkanie w Środowiskowym Domu Samopomocy „Na Targówku”. Opowiadała o Janinie Englert – patronce Czytelni Naukowej nr I. Przybliżyła jej życie i działalność, a także zachęciła do udziału w plenerowych warsztatach varsavianistycznych szlakiem historii bibliotek publicznych w Warszawie.

Projekt „Śladami Englertówki. Jak narodziła się pierwsza Czytelnia Naukowa w Warszawie?” realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z XLVI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego.

Projekt ma na celu wzmocnienie lokalnej tożsamości kulturowej oraz aktywizacji kulturalnej mieszkańców Targówka. Zależy nam, aby społeczność naszej małej ojczyzny (i nie tylko) pogłębiała wiedzę na temat historii Biblioteki Publicznej na Targówku – tym bardziej, że tutaj funkcjonuje PIERWSZA Czytelnia Naukowa w Warszawie, czyli Czytelnia Naukowa nr I im. Janiny Englert (niezwykłej bibliotekarki i edukatorki, zasłużonej dla bibliotekarstwa i księgozbiorów warszawskich).

Strona poświęcona Janinie Englert

logo ministerstwo kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.