Plenerowe warsztaty varsavianistyczne – Stare Miasto


4 lipca spotkaliśmy się z Czytelnikami nie w bibliotece, tylko… na Starym Mieście! Razem w blasku wakacyjnego słońca ruszyliśmy szlakiem początków bibliotek publicznych w Warszawie. Plenerowe warsztaty varsavianistyczne zostały zorganizowane w ramach projektu „Śladami Englertówki. Jak narodziła się pierwsza Czytelnia Naukowa w Warszawie?”.

Oprowadzał nas Krzysztof Gajda – varsavianista, prezes Stowarzyszenia Pozostałości Obrony Warszawy „Kolejka Marecka”. W wydarzeniu brała również udział patronka projektu, pani Hanna Budzisz – wnuczka Janiny Englert, dziennikarka prasowa, wiceprezes oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Podzieliła się z licznie zgromadzonymi uczestnikami wspomnieniami dotyczącymi Babci.

W czasie spaceru przenieśliśmy się m.in. w czasy sprzed niemal stu lat, gdy Janina Englert pracowała od 1928 r. w bibliotece przy ul. Piekarskiej. Odwiedziliśmy także miejsce działalności Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności przy ul. Bednarskiej, o którym przeczytacie poniżej.

Serdecznie dziękujemy za nadesłane relacje z plenerowych warsztatów varsavianistycznych! Bardzo się cieszymy, że tak entuzjastycznie odpowiadacie na naszą zachętę do współtworzenia strony internetowej poświęconej Janinie Englert!

Strona poświęcona Janinie Englert

Relacje uczestników warsztatów varsavianistycznych na Starym Mieście:

Relacja Anny Chodowiec

Pierwsza bezpłatna czytelnia publiczna w Warszawie działała od 1858 roku w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności przy ul. Bednarskiej. Powstała z inicjatywy księcia Jana Tadeusza Lubomirskiego. W 1906 roku narodziło się Towarzystwo Biblioteki Publicznej, które w niespełna rok później w 1907 roku powołało do życia Bibliotekę Publiczną miasta Warszawy. Jedną z pierwszych bibliotek publicznych była Biblioteka Staromiejska im. J. Lelewela Towarzystwa Bibliotek Powszechnych przy ul. Piekarskiej 11 (dzisiaj nr 5) na Starym Mieście. W 1928 roku za sterem owego oddziału bibliotecznego zasiadła Pani Janina Englert, późniejsza kierowniczka I Filii Dzielnicowej Biblioteki Publicznej (obecnie Czytelni Naukowej) w Warszawie.

Ponadto przewodnik Pan Krzysztof Gajda, varsavianista, prezes Stowarzyszenia Pozostałości Obrony Warszawy „Kolejka Marecka” opowiadał o innych ciekawych miejscach znajdujących się na Starówce, które zwiedziliśmy i wśród których warto wymienić:
– dwa pierwsze trzony kolumny Zygmunta III Wazy eksponowane przed Zamkiem Królewskim,
– figurę Matki Boskiej Pasawskiej wzniesioną w 1683 roku – drugi po Kolumnie Zygmunta z 1644 roku najstarszy pomnik stolicy,
– pomnik Jana Zachwatowicza, architekta odbudowy Warszawy po II wojnie światowej, zwłaszcza Starego Miasta, mieszczący się przy Międzymurzu Piotra Biegańskiego,
– pomnik Małego Powstańca przy ulicy Podwale, upamiętniający najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego wraz z pamiątkową tablicą z fragmentem piosenki „Warszawskie dzieci”.

Relacja Dominiki Szczepanik

Podczas spaceru, który dotyczył m.in. historii Czytelni Naukowej nr 1 oraz dziejów Janiny Englert, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat początków Czytelni i jej pierwszej kierowniczki. Przewodnik Krzysztof Gajda z zaangażowaniem przedstawiał główny temat warsztatów varsavianistycznych i zainteresował wszystkich obecnych.

Mieliśmy okazję poznać wnuczkę Pani Janiny Englert – Hannę Budzisz. Pani Hanna opowiadała o swojej babci. Wspominała o tym, że urodziła się w Lublinie, ale całe życie mieszkała w Warszawie. Jest bardzo dumna z tego, iż jej babcia w 1934 r. została kierowniczką pierwszej dzielnicowej Czytelni Naukowej na Pradze. Było to duże wyzwanie dla Pani Janiny Englert. Warto wspomnieć o tym, że kiedy wybuchła wojna w 1939 r., Janina Englert uratowała około 2 tys. cennych książek z Czytelni poprzez upozorowanie włamania do Czytelni i wyniesienie w trakcie „napadu” wartościowych egzemplarzy.

Całe spotkanie przebiegało w cudownej atmosferze i chętnie wybrałabym się jeszcze raz!!!

Projekt jest realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z XLVI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego.

logo ministerstwo kultury

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.

Zdjęcia nadesłane przez Panią Agnieszkę Chęcińską – uczestniczkę warsztatów varsavianistycznych śladami początków bibliotek publicznych w Warszawie:

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.