Twórczy Targówek – bajka z okienka – młodzież pisze i ilustruje bajki Kamishibai dla przedszkolaków


Projekt „Twórczy Targówek – bajka z okienka – młodzież pisze i ilustruje bajki Kamishibai dla przedszkolaków” zrealizowany został przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z CXXXVII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta SchumanaPrzedszkolem Integracyjnym nr 120 oraz Wydawnictwem Literackim Białe Pióro.

W ramach projektu zorganizowane zostały dla młodzieży warsztaty literackie, plastyczne, komputerowe z edycji tekstu i ilustracji na potrzeby druku – w celu stworzenia bajek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Bajki przyjęły formę kart narracyjnych do teatrzyku Kamishibai. [Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) jest tradycyjną japońską sztuką opowiadania bajek za pomocą obrazkowych plansz z tekstem na odwrocie, umieszczonych w drewnianej ramce stanowiącej scenę.]

Rozpoczęcie projektu
Warsztaty twórcze z Agnieszką Kazałą w W64

Poza rozwijaniem kompetencji twórczych równie ważne było rozwijanie kompetencji miękkich u uczestników zadania – uwrażliwienie na empatię, na drugiego człowieka, jak również na siebie. Zależało nam, aby młodzież i przedszkolaki znalazły płaszczyznę do poznania się, komunikacji i dialogu, co doprowadziło do integracji tych grup wiekowych oraz dowiedzenia się przez licealistów, o czym przedszkolaki chciałyby słuchać i oglądać bajki. Sprzyjały temu zaplanowane w ramach projektu zajęcia z zakresu terapii pedagogicznej. Ponadto dzieci i kadra pedagogiczna Przedszkola były pierwszymi recenzentami bajek.

Warsztaty z Magdaleną Keler z zakresu terapii pedagogicznej
Pierwsze czytanie bajek w Przedszkolu Integracyjnym nr 120

Efektem końcowym powyższych działań jest wydanie książek z 12 bajkami w postaci kart Kamishibai, które są dziełem młodych mieszkańców Targówka. Bajki mają ISBN Biblioteki. Książki zostały przekazane do placówek dziecięcych Biblioteki Publicznej na Targówku, które poprzez tę ciekawą formę promują czytelnictwo wśród najmłodszych mieszkańców naszej Dzielnicy.

Ponadto ze strony internetowej Biblioteki oraz partnerów projektu będzie można pobrać e-book z tymi bajkami.

W trakcie spotkania promocyjnego młodzież przedstawiała przedszkolakom stworzone przez siebie w ramach projektu bajki w teatrzyku Kamishibai. Spotkanie promocyjne poprzedzone zostało warsztatami aktorskimi dla licealistów, aby ułatwić im zmierzenie się z tą dawną sztuką opowiadania i umożliwić spróbowanie swoich sił również na tym polu.

Warsztaty aktorskie z Robertem Tonderą w W64
Spotkanie podsumowujące realizację projektu

Projekt „Twórczy Targówek – bajka z okienka – młodzież pisze i ilustruje bajki Kamishibai dla przedszkolaków” finansuje m.st. Warszawa: http://www.um.warszawa.pl w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.

Pobierz bajki

Plakat Twórczy Targówek – bajka z okienka – młodzież pisze i ilustruje bajki Kamishibai dla przedszkolaków

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.