Warsztaty aktorskie z Robertem Tonderą w W64

„Moja mama ma mało maku”, „dra dre dri dro dru dry”… Po takiej rozgrzewce aparatu mowy licealiści uczestniczący w warsztatach pt. „Elementarne zadania aktorskie” doskonalili umiejętność prezentowania bajek w teatrzyku kamishibai. 4-godzinne zajęcia (2 spotkania 2-godzinne) w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 prowadził Robert Tondera (aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy).

Pod okiem i głosem aktora (a także Agnieszki Kazały – pisarki, ilustratorki) młodzież wzbogacała swoje zdolności interpretacyjne oraz ulepszała emisję głosu.

Warsztaty aktorskie to kolejny etap projektu „Twórczy Targówek”, realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z CXXXVII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana, Przedszkolem Integracyjnym nr 120 oraz Wydawnictwem Literackim Białe Pióro.

W ramach projektu licealiści spotkali się kilka miesięcy temu z przedszkolakami, by dowiedzieć się od nich, o czym chciałyby słuchać i oglądać bajki. Wzięli udział w zajęciach z zakresu terapii pedagogicznej. Potem uczestniczyli w warsztatach:

• literackich, które zaowocowały powstaniem treści bajek kamishibai dla przedszkolaków,
  • plastycznych, rozwijających zdolności ilustratorskie,
  • komputerowych z edycji tekstu i ilustracji na potrzeby druku.

Wkrótce odbędzie się spotkanie promocyjne. W trakcie uroczystej premiery młodzież będzie przedstawiała przedszkolakom stworzone przez siebie w ramach projektu bajki w teatrzyku kamishibai. A ponieważ dzieci to bardzo wymagający słuchacze, więc… licealiści otrzymali solidne wsparcie w postaci warsztatów aktorskich.

Dzieła młodzieży przyjęły formę kart narracyjnych do teatrzyku kamishibai. Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) jest tradycyjną japońską sztuką opowiadania bajek za pomocą obrazkowych plansz z tekstem na odwrocie, umieszczonych w drewnianej ramce stanowiącej scenę.

Bajki zostaną przekazane do placówek dziecięcych Biblioteki Publicznej na Targówku, które poprzez tę ciekawą formę promują czytelnictwo wśród najmłodszych mieszkańców naszej dzielnicy.

Projekt „Twórczy Targówek – bajka z okienka – młodzież pisze i ilustruje bajki Kamishibai dla przedszkolaków” finansuje m.st. Warszawa: http://www.um.warszawa.pl w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.