Spotkanie podsumowujące realizację projektu „Twórczy Targówek – bajka z okienka – młodzież pisze i ilustruje bajki Kamishibai dla przedszkolaków”

Uczniowie CXXXVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana stworzyli 12 wspaniałych bajek dla dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 120! Wydawnictwo Literackie Białe Pióro wydało je w formie kart do teatrzyku Kamishibai.

Zakończył się kolejny (po „Bajkach-pomagajkach”) tegoroczny projekt, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna na Targówku. W partnerstwie ze wspomnianymi wyżej instytucjami udowodniliśmy, że wspólne działanie kilkulatków i nastolatków może bajecznie zaowocować.

15 grudnia 2022 r. w Czytelni Naukowej nr 1 licealiści ponownie spotkali się z przedszkolakami. Zintegrowani po kilku miesiącach trwania projektu, wspólnie świętowali wydanie bajek. W trakcie uroczystej premiery młodzież przedstawiała przedszkolakom stworzone przez siebie w ramach projektu bajki w teatrzyku Kamishibai. Najmłodsi słuchacze nagradzali każdy utwór gromkimi brawami. Nie zabrakło również wspomnień osób prowadzących warsztaty i spotkania: Agnieszki Kazały (pisarki, graficzki), Magdaleny Keler (bajkoterapeutki, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, terapeutki pedagogicznej) i Katarzyny Przybysz-Mendyk (animatorki kultury w Bibliotece Publicznej na Targówku). Każdy uczestnik projektu otrzymał prezent. Dzieci – oprócz stworzonych w ramach projektu bajek – dostały upominki książkowe ufundowane przez Bibliotekę Publiczną na Targówku, a młodzież – katalog bajek i powieści Iwony Szul pt. „Żywy las” (upominki ufundowane przez Wydawnictwo Literackie Białe Pióro).

W spotkaniu uczestniczyli:

ze strony organizatora:
Tomasz Kowalski (Zastępca Dyrektora Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy),

ze strony partnerów:
Jolanta Kaczmara (emerytowany Dyrektor CXXXVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana)
dr Michał Szwedo (Dyrektor CXXXVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana)
Kamila Modzelewska (nauczyciel j. polskiego w CXXXVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana)
Edyta Grodzka (Dyrektor Przedszkola Integracyjnego nr 120),
oraz nauczycielki z Przedszkola Integracyjnego nr 120.

Informacje o projekcie

W ramach projektu „Twórczy Targówek – bajka z okienka – młodzież pisze i ilustruje bajki Kamishibai dla przedszkolaków” najpierw zaoferowaliśmy młodzieży warsztaty literackie, plastyczne, komputerowe z edycji tekstu i ilustracji na potrzeby druku – w celu stworzenia bajek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Warsztaty w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 (ul. Radzymińska 121) prowadziła Agnieszka Kazała. Uczniowie CXXXVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana rysowali i malowali – zarówno na papierze, jak i w komputerowych programach graficznych. Szlifowali także umiejętności piśmiennicze i edytorskie.

Poza rozwijaniem kompetencji twórczych równie ważną rolę odegrało rozwijanie kompetencji miękkich – uwrażliwienie na empatię, na drugiego człowieka, jak również na siebie. Zależało nam, aby młodzież i przedszkolaki znalazły płaszczyznę do poznania się, komunikacji i dialogu, a w konsekwencji – do integracji. Sprzyjały temu zajęcia z zakresu terapii pedagogicznej prowadzone przez Magdalenę Keler. Podczas nich licealiści dowiedzieli się również, o jakich bajkach marzą przedszkolaki.

Powstało 12 bajek (teksty i ilustracje), które przyjęły formę kart narracyjnych do teatrzyku Kamishibai. [Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) jest tradycyjną japońską sztuką opowiadania bajek za pomocą obrazkowych plansz z tekstem na odwrocie, umieszczonych w drewnianej ramce stanowiącej scenę.]

Katarzyna Przybysz-Mendyk odwiedziła Przedszkole Integracyjne nr 120, by zaprezentować dzieciom dzieła stworzone dla nich przez starszych kolegów i koleżanki. Zachwyt nad tym, co usłyszały i zobaczyły, był tak wielki, że Wydawnictwo Literackie Białe Pióro natychmiast przystąpiło do dalszych prac – korekty, składu i wydruku w drukarni.

W ramach przygotowań do uroczystej premiery w Czytelni Naukowej nr 1 licealiści otrzymali solidne wsparcie w postaci warsztatów aktorskich pt. „Elementarne zadania aktorskie”, prowadzonych przez Roberta Tonderę (aktora teatralnego, filmowego, telewizyjnego i dubbingowego). Podczas dwóch dwugodzinnych spotkań w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 (ul. Radzymińska 121) doskonalili umiejętność prezentowania bajek w teatrzyku kamishibai. Pod okiem i głosem aktora młodzież wzbogacała swoje zdolności interpretacyjne oraz ulepszała emisję głosu.

Książki w postaci kart Kamishibai zostaną przekazane do placówek dziecięcych Biblioteki Publicznej na Targówku, które poprzez tę ciekawą formę promują czytelnictwo wśród najmłodszych mieszkańców naszej Dzielnicy.

Ponadto ze strony internetowej Biblioteki oraz partnerów projektu będzie można pobrać e-book z tymi bajkami.

Projekt „Twórczy Targówek – bajka z okienka – młodzież pisze i ilustruje bajki Kamishibai dla przedszkolaków” finansuje m.st. Warszawa: http://www.um.warszawa.pl w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.