Wygraliśmy konkurs na najlepszą relację z Narodowego Czytania „Kordiana”!


Wygraliśmy konkurs na najlepszą relację z Narodowego Czytania „Kordiana”, organizowany przez portal Lustro Biblioteki!

Wyniki konkursu na najlepszą relację

Spośród prawie 150 bibliotek biorących udział w konkursie wybrano 5 bibliotek. Oprócz nas zwyciężyły relacje, które przygotowały:

Serdecznie dziękujemy! Gratulujemy pozostałym laureatom 🙂

Początkowo każdy zestaw nagród miał zawierać książki o wartości 500 zł, ale portal Lustro Biblioteki przekazał, że… będzie więcej tytułów! Wkrótce trafią na biblioteczne półki.

Zwycięska relacja

„Posągu piękność mam – lecz lampy brak” (monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc)

A my mamy ponad 200 tysięcy lamp, czyli… książek rozświetlających życie! Wśród nich gwiazda września – Człowiek Serca. Przez cały pierwszy tydzień września w bibliotekach na warszawskim Targówku królował „Kordian” Juliusza Słowackiego. W ramach 13. edycji Narodowego Czytania w dniach 2–7 września 2024 r. przygotowaliśmy dla czytelników najrozmaitsze wydarzenia, efektowne ekspozycje i działania online.

Szlakiem słów na szczyt Monc Blanc!

Dzięki mocy słów Juliusza Słowackiego zdobyliśmy Mont Blanc – i to nie opuszczając Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert! Artystyczną wspinaczkę na szczytowe osiągnięcie literatury romantycznej podjęła Załoga Biblioteki na Targówku – zastępczyni dyrektora, bibliotekarki, informatyczka i wolontariuszka.

Spotkanie z rówieśnikami Kordiana
Czy uczniowie klasy VII zrozumieją treść „Kordiana”? Czy utwór sprzed niemal 200 lat zaciekawi ich i zainspiruje do własnej twórczości? Uwielbiamy takie wyzwania! W związku z 13. edycją Narodowego Czytania tę trudną misję specjalną podjęła jedna z naszych filii – Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12 (ul. Radzymińska 121). Agnieszka Szadkowska (kierownik biblioteki) jak zawsze kapitalnie poprowadziła zajęcia! Sprawiła, że romantyczny (niemal) rówieśnik uczniów klasy VII Szkoły Podstawowej nr 42 (wszak Kordian na początku utworu ma 15 lat!) stał się im bliższy. Chętnie zaangażowali się w czytanie dzieła Juliusza Słowackiego. Pomiędzy nimi pojawił się nawet kocioł, tak jak w scenie „Przygotowanie”, w której posłużył do stworzenia przywódców powstania listopadowego. Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o motywach działania Kordiana. Ponadto stworzyli ilustracje do tekstu.

Mont Blanc góruje nad książkami
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 53 (ul. Bazyliańska 6) celebrowała literackie święto, czytając „Kordiana” z podziałem na role razem z chętnymi uczniami i dorosłymi osobami wypożyczającymi w tej placówce. Co więcej, można było się poczuć prawie jak w Alpach, ponieważ czytaliśmy u podnóża Mont Blanc! Tutejsza bibliotekarka, pani Maria Kur stworzyła makietę tej góry. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni pojawiły się także m.in. globus i kompas, a także flaga Polski i różne wydania „Kordiana”. Nie mogło zabraknąć ważnych cytatów z „Kordiana”, a dopełnieniem całości były zakładki do książki, które nawiązywały do wymowy tego dramatu romantycznego.

Quiz z nagrodami
W Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 (ul. Radzymińska 121) czytelnicy mogli uczestniczyć w quizie wiedzy dotyczącym treści „Kordiana” – za trzy prawidłowe odpowiedzi zwycięzca otrzymywał nagrodę książkową. Na osoby, które miały mniej szczęścia w zabawie, czekały nagrody pocieszenia – okolicznościowe przypinki.

„Kordian” online – wirtualna wystawa, krzyżówka, quizy

  • Wypożyczalnia nr 72 (ul. Suwalska 11) przygotowała podcast, który przybliża genezę „Kordiana” Juliusza Słowackiego, wymowę utworu oraz sylwetkę autora.
  • Wypożyczalnia nr 130 o profilu pedagogicznym (ul. św. Wincentego 85) w ramach naszej działalności online przygotowała wirtualną wystawę, prezentującą cytaty z dzieła Juliusza Słowackiego.
  • Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 20) stworzyła krzyżówkę poświęconą biografii Juliusza Słowackiego.
  • Wypożyczalnia nr 85 (ul. Jórskiego 41) zaproponowała quiz ze znajomości treści „Kordiana”
  • Wypożyczalnia nr 29 (ul. Rembielińska 6a) przygotowała quiz dotyczący powstania listopadowego, a także życia i twórczości Juliusza Słowackiego.

118-letni „Kordian” w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert
W Czytelni Naukowej nr I (ul. św. Wincentego 85) z dumą prezentowaliśmy najstarsze dostępne w Bibliotece Publicznej na Targówku wydanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego – z 1906 r. Co więcej, mamy też „Pamiętnik” Juliusza Słowackiego wydany w 1901 r., „Listy Juliusza Słowackiego: z autografów poety” (T. 2 „Listy do matki”) z 1899 r. i „Lillę Wenedę” z 1883 r.! Czytelnia Naukowa nr I kryje mnóstwo skarbów!

Dołożyliśmy starań, żeby na najrozmaitsze sposoby promować „Kordiana”. Zachęciliśmy wiele osób do czytania i przybliżyliśmy treść tego ważnego utworu. Człowiek Serca ożył w sercach mieszkańców Targówka!

Komunikaty
Uprzejmie informujemy, że:
– z powodu kontrolnego spisu księgozbioru w dniach 9–13 grudnia 2024 r. Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12 (ul. Radzymińska 121) będzie nieczynna;
– od 9.12.2024 Wypożyczalnia Multimedialna nr 123 (ul. św. Wincentego 64) z uwagi na zmianę lokalizacji przyjmuje wyłącznie zwroty wypożyczonych zbiorów. Od Nowego Roku wznowi działalność w Bibliotece przy ul. Radzymińskiej 121.
Przepraszamy za utrudnienia.