Projekt „Bajki-pomagajki, czyli bajki wolontarystyczne dla dzieci w języku polskim i ukraińskim” zrealizowany został przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z Przedszkolem Integracyjnym nr 120.

W ramach działania przeprowadzone zostały warsztaty wolontarystyczne dla dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 120. Podczas tych warsztatów przedszkolaki dowiedziały się, co to jest wolontariat lub pogłębiły wiedzę na ten temat. Kiedy zaproponowaliśmy dzieciom, żeby wymyśliły tematy bajek obrazujących to zagadnienie, z wielką radością stworzyły zarysy fabuły i opowiedziały o postaciach. Potem pisarka Agnieszka Kazała przemieniła te świetne pomysły w krótkie utwory. Kiedy podczas kolejnej odsłony warsztatów dzieci wysłuchały bajek czytanych przez wolontariuszkę Marię Tarkę, otrzymały drugie zadanie – przygotowania ilustracji do tekstu.

Efektem końcowym tych działań jest wydanie książki zawierającej bajki, której współtwórcami – autorami ilustracji – są wolontariusze, czyli przedszkolaki!

Bajki stworzone w ramach projektu zostały również przetłumaczone na język ukraiński przez Anastasiię Bojko. Ponadto książka zawiera wkładkę w postaci kolorowanki (narysowanej przez graficzkę) do samodzielnego kredkowania.

Dodatkowo w książce znajduje się prezent od Agnieszki Kazały – jej opowiadanie pt. „Michał i UFO”, przetłumaczone na język ukraiński przez wolontariuszkę Dariię Sakhno.

Książki zostały przekazane do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i bibliotek na Targówku, a także do Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, którego beneficjentami są również ukraińskie dzieci. Będą promowały ideę wolontariatu oraz czytelnictwo wśród najmłodszych.

Ponadto powstała elektroniczna wersja tej książki.

Kliknij tutaj, żeby pobrać e-book pt. „Bajki-pomagajki, czyli bajki wolontarystyczne dla dzieci w języku polskim i ukraińskim”.

Relacja ze spotkania podsumowującego realizację projektu „Bajki-pomagajki, czyli bajki wolontarystyczne dla dzieci w języku polskim i ukraińskim”

Działanie sfinansowane zostało ze środków m.st. Warszawy. Projekt zrealizowany został w ramach działania „Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu”.

na plakacie dzieci trzymające wysoko uniesione balony; treść plakatu: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zaprasza dzieci z Przedszkola integracyjnego nr 120 do udziału w projekcie wolontarystycznym, w ramach którego powstaną bajki-pomagajki, czyli bajki wolontarystyczne dla dzieci w języku polskim i ukraińskim. Projekt realizowany jest w ramach działania "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu". Działanie finansowane jest ze środków m.st. Warszawy