Projekt „Bajki-pomagajki, czyli bajki wolontarystyczne dla dzieci w języku polskim i ukraińskim” zrealizowany został przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z Przedszkolem Integracyjnym nr 120.

W ramach działania przeprowadzone zostały warsztaty wolontarystyczne dla dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 120. Podczas tych warsztatów przedszkolaki dowiedziały się, co to jest wolontariat lub pogłębiły wiedzę na ten temat. Kiedy zaproponowaliśmy dzieciom, żeby wymyśliły tematy bajek obrazujących to zagadnienie, z wielką radością stworzyły zarysy fabuły i opowiedziały o postaciach. Potem pisarka Agnieszka Kazała przemieniła te świetne pomysły w krótkie utwory. Kiedy podczas kolejnej odsłony warsztatów dzieci wysłuchały bajek czytanych przez wolontariuszkę Marię Tarkę, otrzymały drugie zadanie – przygotowania ilustracji do tekstu.

Efektem końcowym tych działań jest wydanie książki zawierającej bajki, której współtwórcami – autorami ilustracji – są wolontariusze, czyli przedszkolaki!

Bajki stworzone w ramach projektu zostały również przetłumaczone na język ukraiński przez Anastasiię Bojko. Ponadto książka zawiera wkładkę w postaci kolorowanki (narysowanej przez graficzkę) do samodzielnego kredkowania.

Dodatkowo w książce znajduje się prezent od Agnieszki Kazały – jej opowiadanie pt. „Michał i UFO”, przetłumaczone na język ukraiński przez wolontariuszkę Dariię Sakhno.

Książki zostaną przekazane do przedszkoli i bibliotek na Targówku, a także do innych dzielnicowych instytucji, których beneficjentami są ukraińskie dzieci. Będą promowały ideę wolontariatu oraz czytelnictwo wśród najmłodszych.

Ponadto powstała elektroniczna wersja tej książki.

Kliknij tutaj, żeby pobrać e-book pt. „Bajki-pomagajki, czyli bajki wolontarystyczne dla dzieci w języku polskim i ukraińskim”.

Działanie finansowane jest ze środków m.st. Warszawy. Projekt realizowany jest w ramach działania „Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu”.