Spotkanie podsumowujące realizację projektu „Bajki-pomagajki, czyli bajki wolontarystyczne dla dzieci w języku polskim i ukraińskim”


Rybki, Motylki, Żabki i Jeżyki – wspaniali wolontariusze, współautorzy i ilustratorzy bajek!

Za nami spotkanie podsumowujące realizację projektu „Bajki-pomagajki, czyli bajki wolontarystyczne dla dzieci w języku polskim i ukraińskim”. 7 grudnia 2022 r. (tuż po przypadającym 5 grudnia Międzynarodowym Dniu Wolontariusza) Czytelnię Naukową nr 1 odwiedziły dzieci z wspomnianych powyżej czterech grup z Przedszkola Integracyjnego nr 120 – partnera projektu. Wspólnie z nimi oraz z pisarką Agnieszką Kazałą świętowaliśmy wydanie książki pt. „Bajki-pomagajki” („Казки-допомаґайки”).

Przedszkolaki wysłuchały bajki pt. „Wojtuś i jego magiczne buty”, pochodzącej z tej publikacji. Poza tym obejrzały film o projekcie. Każdy dostał w prezencie egzemplarz książki, którą współtworzył.

Wkrótce setki egzemplarzy trafią do przedszkoli i bibliotek na Targówku, a także do innych dzielnicowych instytucji, których beneficjentami są ukraińskie dzieci. Będą promowały ideę wolontariatu oraz czytelnictwo wśród najmłodszych.

Ponadto powstała elektroniczna wersja tej książki.

Kliknij tutaj, żeby przeczytać e-book pt. „Bajki-pomagajki, czyli bajki wolontarystyczne dla dzieci w języku polskim i ukraińskim”.

Informacje o projekcie

Podczas realizacji projektu udowodniliśmy, że przedszkolaki mogą być wspaniałymi wolontariuszami! Co więcej, mali Ochotnicy Warszawscy mogą być nawet… współautorami i ilustratorami bajek!

Najpierw zorganizowaliśmy warsztaty, podczas których 4-, 5- i 6-latki dowiedziały się, co to jest wolontariat lub pogłębiły wiedzę na ten temat. Kiedy zaproponowaliśmy im, żeby wymyśliły tematy bajek obrazujących to zagadnienie, z wielką radością stworzyły zarysy fabuły i opowiedziały o postaciach. Potem pisarka Agnieszka Kazała przemieniła te świetne pomysły w krótkie utwory. Kiedy podczas kolejnej odsłony warsztatów dzieci wysłuchały bajek czytanych przez wolontariuszkę Marię Tarkę, otrzymały drugie zadanie – przygotowania ilustracji do tekstu.

Efektem końcowym tych działań jest wydanie książki zawierającej bajki, której współtwórcami – autorami ilustracji – są wolontariusze, czyli przedszkolaki!

Bajki stworzone w ramach projektu zostały również przetłumaczone na język ukraiński przez Anastasiię Bojko. Ponadto książka zawiera wkładkę w postaci kolorowanki (narysowanej przez graficzkę) do samodzielnego kredkowania.

Dodatkowo w książce znajduje się prezent od Agnieszki Kazały – jej opowiadanie pt. „Michał i UFO”, przetłumaczone na język ukraiński przez wolontariuszkę Dariię Sakhno.

Książki zostaną przekazane do przedszkoli i bibliotek na Targówku, a także do innych dzielnicowych instytucji, których beneficjentami są ukraińskie dzieci.

Działanie finansowane jest ze środków m.st. Warszawy. Projekt realizowany jest w ramach działania „Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu”.