Spotkanie autorskie z Adamem Stawickim


calendar_today 15.05.2024
schedule17.00
location_onWypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 (ul. Smoleńska 94)

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Adamem Stawickim, autorem książki Mrok Północy.

Opis wydawcy (Wydawnictwo Astra)

Mrok Północy jest nie lada gratką dla miłośników Trylogii Henryka Sienkiewicza. To pierwszy prequel tradycyjnej opowieści, która rozpoczyna się niemal pięćdziesiąt lat przed wydarzeniami opisanymi w Ogniem i mieczem.

W powieści ożywają legendarne kresy dawnej Rzeczpospolitej. Młody Onufry Zagłoba, hulaka i miłośnik żeńskich wdzięków, wraz z ojcem Michała Wołodyjowskiego wyruszają na daleką północ, żeby bronić kraju przed szwedzkim najazdem.

Na drodze młodych rycerzy pojawiają się przepiękne kobiety, które skradną im serca – Julia Kurczówna i Konstancja de Lorche. Ich wspólnemu szczęściu usiłują jednak przeszkodzić hrabia Berg i książę Wilhelm, władca Kurlandii.

Na bohaterów czekają zasadzki, zdrady, szermiercze pojedynki i pościgi. Muszą przezwyciężyć niezliczone trudności i lata rozłąki, zanim wreszcie spotkają się na ślubnym kobiercu. Jan Onufry Zagłoba i Jerzy Wołodyjowski muszą zmierzyć się z nadciągającymi Szwedami.

Naprzeciw wielotysięcznych wrogich zastępów staje garstka obrońców. Ponoszą klęski i bohatersko bronią kresowych twierdz, nad którymi dumnie powiewa chorągiew Rzeczpospolitej. W końcu jednak bohaterstwo i wytrwałość rycerzy zostają nagrodzone – pod Kircholmem wojsko polsko-litewsko-kozackie roznosi w pył niemal pięciokrotnie obszerniejszą armię szwedzką Karola Sudermańskiego, odnosząc jedno z największych zwycięstw w historii i zyskując uznanie w całym świecie.

Mrok Północy to pierwsza część nowej Trylogii…

 

Adam Stawicki Mrok Północy