„Biblioteka na kółkach” w Czytelni

calendar_today 11.05.2023
schedule18.00
location_onCzytelnia Naukowa nr I (ul. św. Wincentego 85)

11 maja o godz.18.00 w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zapraszamy do Czytelni Naukowej nr I przy ul. św. Wincentego 85 na prelekcję pt. „Biblioteka na kółkach”.

W tym dniu zagości w Czytelni Para Królewska – Król Jan III Sobieski i jego piękna małżonka Marysieńka. Dowiemy się wielu ciekawych informacji m.in. o miłości króla do książek, z którymi nie rozstawał się nawet podczas wypraw wojennych. Zmęczony nawałem spraw państwowych i oficjalnych uroczystości, z biegiem lat coraz częściej oddawał się lekturze w zaciszu swych bibliotek.

Prywatnie sympatyczna para – Katarzyna Jasińska i jej mąż Maciej Jasiński – są archiwistami, którzy jakiś czas temu znaleźli nowe zajęcie w życiu: wcielają się w Królewską Parę, by upowszechniać o niej wiedzę. I robią to naprawdę w znakomity sposób!

Oglądając i słuchając ich, ma się wrażenie, że to prawdziwy Sobieski i prawdziwa Marysieńka. Oboje archiwiści zajmują się rodziną Sobieskich od 5 lat. Jako fundacja prowadzą prelekcje, wykłady, rekonstrukcje historyczne. Współdziałają ze szkołami, domami kultury, bibliotekami i uniwersytetami III wieku. Co roku można ich spotkać w Kruszynianach w wiosce tatarskiej oraz na Warszawskim Pikniku Archiwalnym w Polskiej Akademii Nauk.

Związani duchowo z Ojcami Kapucynami w Warszawie.

Więcej informacji o działalności Fundacji:
Instagram: mjsobiescy.pl
Facebook: Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich

kobieta i mężczyzna przebrani za króla Jana III Sobieskiego i jego żonę Marysieńkę siedzą przy stole, wokół nich regał z książkami i pianino; treść plakatu: zaproszenie na prelekcję pt. Biblioteka na kółkach, 11 maja 2023 r. (czwartek), godz. 18.00, Czytelnia Naukowa nr 1 przy ul. św. Wincentego 85