Noc Bibliotek 2024 na Targówku


„Moc bibliotek” – to hasło jubileuszowej 10. edycji ogólnopolskiej Nocy Bibliotek.

Biblioteka Publiczna na Targówku tradycyjnie przygotowała moc atrakcji! Spotkania autorskie z Ałbeną Grabowską, Haliną Grochowską i Markiem Samselskim, gala wieńcząca projekt „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego”, Biblioteczne Koło Fortuny, wystawa obrazów Henryki Kwiatkowskiej, warsztaty quillingu, ozdabiania toreb płóciennych, słoików, a także bookcrossing, okolicznościowe upominki, bajkowe zagadki i… wycieczka online do Australii!

Serdecznie zapraszamy do bibliotek 11 października 2024 r. (piątek)!

Program Nocy Bibliotek w Bibliotece Publicznej na Targówku

Spotkania autorskie i gala wieńcząca projekt

Wypożyczalnia Pedagogiczna nr 130
ul. św. Wincentego 85

godz. 17.30 Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską

Niezwykłe spotkanie z Ałbeną Grabowską, autorką takich książek, jak: „Najważniejsze to przeżyć”, saga „Stulecie winnych” (powstał serial na jej podstawie), „Odlecieć jak najdalej”, „Doktor Anna”, „Rzeki płyną, jak chcą”.

Spotkanie w ramach projektu „PamiętaMY o Powstaniu”, realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z XLVI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego.

Więcej informacji o projekcie „PamiętaMY o Powstaniu”

logo ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego - godło Polski (orzeł) i nazwa ministerstwa, pod nią podkreślenie biało-czerwoneniepodległa
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

Czytelnia Naukowa nr I im. Janiny Englert
ul. św. Wincentego 85

godz. 19.00 Gala wieńcząca projekt „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego”
Podczas gali podsumujemy realizację projektu, m.in. rozmawiając o nim z pisarką i ilustratorką Agnieszką Kazałą, która przeprowadziła cykl warsztatów literacko-plastycznych, a także wyświetlając film. Odbędzie się również premiera e-booka z nadesłanymi przez czytelników łamańcami językowymi. Laureaci otrzymają nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają pendrive’y z e-bookiem.

Więcej informacji o projekcie „Mowa nie trawa – pielęgnujmy ogród języka ojczystego”

logo ministerstwo kulturyDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 60
ul. Krasnobrodzka 11

godz. 17.00 Spotkanie autorskie z Haliną Grochowską

Zapraszamy na spotkanie z Haliną Grochowską, nagradzaną autorką powieści „Pokłon”, „Poklask”, „Poprawiny”, „Październikowa pralnia” i „Marcowy strych”.

Podczas spotkania pisarka porozmawia z czytelnikami na temat codzienności epoki PRL-u, w której osadzona jest treść książek.

„Pokłon” podejmuje temat losów repatriantów na Ziemiach Odzyskanych w pierwszej dekadzie po wojnie, a „Poklask” przedstawia ich dalsze koleje życia.

Głównym wątkiem „Poprawin” – powieści nagrodzonej Lubuskim Wawrzynem Literackim 2018 – jest niełatwe budowanie związku Zuzanny (dziewczyny z biura przemysłowego kombinatu) i Józka (chłopaka z PGR-u).

„Październikową pralnię” nagrodzono w kategorii prozy w 6. Konkursie o Tematyce Zielonogórskiej oraz w „Almanachu literatury i fotografii – Zielona Góra w literaturze i w prozie”.

We wrześniu 2024 r. ukazała się najnowsza powieść Haliny Grochowskiej pt. „Marcowy strych”.

Halina Grochowska o sobie: „Jestem szczęśliwą babcią, mamą i żoną. Moje rodzinne miasto to Zielona Góra, ale wiele lat spędziłam w Gliwicach, Sosnowcu i w Jaśle. Emeryturę wypracowałam w zawodzie inżyniera elektryka – absolwenta Politechniki Śląskiej. Od kilku lat mieszkam w małej wiosce pod Siedlcami. Właśnie tutaj znalazłam odpowiednie warunki do pisania.

Późne rozpoczynanie jakiejkolwiek twórczości – malowania, rzeźbienia, komponowania – kojarzę sobie z wydawaniem plonu przez brukselkę. Pierwsze owoce ta kapusta warzywna wydaje dość późno, bo w listopadzie, kiedy dla innych warzyw jest już po sezonie. Do dalszego pisania mobilizują mnie przede wszystkim reakcje i komentarze czytelników”.

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12
ul. Radzymińska 121

godz. 17.30–19.00 Spotkanie autorskie z Markiem Samselskim i warsztaty językowe – kalambury, anagramy i inne zagadki dla dzieci

Biblioteczne Koło Fortuny

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 37
ul. Smoleńska 94

godz. 10.00–19.00 Biblioteczne Koło Fortuny – czytelnicy będą mogli zakręcić kołem fortuny podczas wizyty w bibliotece, odpowiedzieć na pytanie i wygrać nagrody

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 29
ul. Rembielińska 6a

Wystawa obrazów

godz. 17.00–18.30 Wystawa obrazów Henryki Kwiatkowskiej

Wystawa obrazów stworzonych przez mieszkankę warszawskiego Bródna, naszą czytelniczkę, obecnie na emeryturze

Maluje obrazy techniką po numerach, która polega na kolorowaniu ponumerowanych pól na schemacie, naniesionym na płótno. Maluje się zgodnie z oznaczeniem farbami akrylowymi, które również są ponumerowane. Ta forma malowania pozwala osobom bez umiejętności plastycznych namalować obraz godny podziwu.

Malując po numerach, rozwijamy kreatywność, twórczą wizję oraz umiejętność koncentracji, a także uczymy się pracować z farbami, płótnem oraz wczuwamy się w rolę artysty. Taki proces twórczy daje poczucie spełnienia i wiele radości.

Malowanie po numerach to przede wszystkim oryginalna forma spędzania wolnego czasu i wypoczynku. Czynność ta nie tylko wycisza, uspokaja umysł, ale jednocześnie uczy dokładności, precyzji, zwracania uwagi na detale. Z technicznego punktu widzenia malowanie stymuluje obie półkule mózgu.

Warsztaty, spotkania i inne atrakcje

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 52
ul. Rembielińska 6a

godz. 17.00 Spotkanie z sową Jadwigą – spotkanie literacko-plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców; liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: telefon 22 811 57 16, e-mail bd52@multibiblioteka.waw.pl

godz. 18.00 Warsztaty ozdabiania toreb płóciennych – warsztaty ekologiczne, podczas których uczestnicy ozdobią płócienne torby kredkami do tkanin; liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: telefon 22 811 57 16, e-mail bd52@multibiblioteka.waw.pl

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 2
ul. Bazyliańska 6

godz. 16.00 Moc bibliotek – moc twórczego malowania (zapisy: telefon 22 814 07 83, e-mail w2@multibiblioteka.waw.pl)

Czy wiesz, że pozornie zwykły słoik możesz łatwo przemienić w ciekawy dodatek aranżacyjny? Nie potrzebujesz wcale specjalistycznych umiejętności! Ozdobny słoik można wykonać, stosując różne metody. Zdecydowanie najprostszą jest malowanie takiego naczynia. Podczas zajęć pomalujemy je farbami akrylowymi. Jak finalnie będzie prezentował się słoik? Wszystko zależy wyłącznie od wyobraźni ozdabiającego!

Zapewniamy słoiki. Jeśli chcesz ozdobić inny szklany przedmiot (np. butelkę), przynieś go ze sobą.

Liczba miejsc ograniczona.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 64
ul. Radzymińska 121

godz. 16.30–18.00 „Kreatywnie zakręceni – quilling” (zapisy: telefon 22 401 17 61,
e-mail w64@multibiblioteka.waw.pl albo osobiście w Wypożyczalni nr 64)

Zapraszamy na rodzinne warsztaty rękodzieła „Kreatywnie zakręceni – quilling”.
Quilling to technika z rodzaju papieroplastyki polegająca na zwijaniu wąskich pasków papieru w kształt spirali, odpowiednim ich formowaniu oraz nadaniu zamierzonych kształtów.

Dzięki tej metodzie stworzymy oryginalne dekoracje, kartki okolicznościowe lub zaproszenia na każdą okazję.

Warsztaty poprowadzi pisarka i graficzka Agnieszka Kazała. Biblioteka zapewnia niezbędne materiały, a wykonane przez uczestników prace stają się ich własnością.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 72
ul. Suwalska 11

Bookcrossing – „Przynieś książkę i wybierz inną”
Decoupage – zdobienie zakładek, podstawek pod kubek, mydełek
Odbierz swój miniupominek (czytelnicy otrzymają okolicznościowe przypinki (do wyczerpania zapasów).

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 65
ul. Krasnobrodzka 11

W godz.16.00–19.00:

„Dziwne stwory w literaturze” (czytanie fragmentów opowiastek o dziwnych stworach, duchach, straszydłach występujących w książkach)
Bajkowe zagadki z nagrodami dla dzieci i dorosłych: „Monstra, straszydła i potworki – jaka to książka?” – czytelnicy będą losować ilustracje przedstawiające strasznych bohaterów i odgadywać tytuły książek; poprawne odpowiedzi nagrodzimy drobnymi upominkami i słodyczami.
„Gry planszowe – potworne i odlotowe” – miniturniej – dla chętnych dziecięcych czytelników udostępnimy gry planszowe o tematyce związanej z postaciami budzącymi strach
Prezentacja książek (z możliwością wypożyczenia) o dziwnych stworach
Malowanki i rebusy o potworkach i duszkach dla najmłodszych – kącik małego artysty (udostępnimy kolorowanki, zagadki, rebusy i labirynty dla najmłodszych odwiedzających).

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 53
ul. Bazyliańska 6

16.00–18.00 Uskrzydlona sowa (kącik plastyczny – tworzenie sowy poruszającej skrzydłami)
18.00–18.45 Niezwykła i fascynująca Australia (prezentacja multimedialna o tym kontynencie)
19.00–20.00 Gąsienica pełna mocy (warsztaty). Poczęstunek.

Działania online
(publikowane na stronie Biblioteki Online i na Facebooku)

Krzyżówka online „Jak dobrze znasz książki Remigiusza Mroza?” (działanie realizowane przez Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 98)
11.10.2024, godz. 18.00

napis noc bibliotek - moc bibliotek 11 października 2024

Tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.