Narodowe Czytanie 2025. CzytajMY razem poezję Jana Kochanowskiego
„Nie dbają moje papiery
O przeważne bohatery;
(…) Ale śmiechy, ale żarty
Zwykły zbierać moje karty”.
„Na swoje księgi” („Fraszki. Księgi pierwsze”)
„Pełno nas, a jakoby nikogo nie było:
Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło”.
„Tren VIII”
Zapraszamy na 14. edycję akcji Narodowego Czytania. Tym razem czytamy poezję Jana Kochanowskiego. „Fraszki”, „Treny”, „Pieśni” – czeka nas cała gama emocji wywoływanych przez dzieła urodzonego 495 lat temu literackiego mistrza z Czarnolasu, jednego z największych poetów renesansu. Jego twórczość wciąż trafia do serc, wzbudzając zarówno uśmiech, jak i wzruszenie; czasem bawiąc, a czasem skłaniając do głębokich refleksji.
Czy „fraszki to wszytko, cokolwiek myślemy i czyniemy”? Czy zabawne teksty z XVI wieku mają moc, by przykuć uwagę m.in. miłośników memów? Dlaczego „Pieśni” i „Treny” wciąż silnie przemawiają w epoce mediów społecznościowych i AI (sztucznej inteligencji)? Hmm… Choć przez pół tysiąca lat wiele się zmieniło, to wciąż pozostajemy tymi samymi ludźmi – targanymi emocjami, szukającymi sensu w życiowych radościach i tragediach, a Jan Kochanowski potrafił przybliżać te doświadczenia słowami tak prostymi i prawdziwymi, że nawet w cyfrowym świecie celnie trafiają do serca.
A więc – parafrazując fraszkę „Na lipę”…
Czytelniku, przyjdź do Biblioteki, a odpocznij sobie!
Dojdzie cię tu dobroć, przyrzekam ja tobie!
Wypożycz poezję Jana Kochanowskiego
Serdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wydarzenia stacjonarne i działania online. CzytajMY razem poezję Jana Kochanowskiego!
Wydarzenia stacjonarne
Jan Kochanowski, poeta z Czarnolasu – wieczór poetycki
4.09.2025 w godz. 17.00–19.00, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 60 (ul. Krasnobrodzka 11)
Prezentacja wybranych utworów poety, dyskusja, wspólne tworzenie krótkich form poetyckich, praca plastyczna.
Obowiązują zapisy: tel. 22 675 17 11, e-mail w60@multibiblioteka.waw.pl
„Godzina z Janem Kochanowskim”
4.09.2025 w godz. 17.30–18.30, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 85 (ul. Jórskiego 41)
CzytajMY razem poezję Jana Kochanowskiego! Każdy z czytelników może uczestniczyć w spotkaniu czynnie, głośno czytając ulubione fragmenty twórczości poety, albo po prostu słuchając tej poezji. Dodatkowo będziemy zachęcać do wypożyczania wyeksponowanych na stoliku książek z utworami bohatera Narodowego Czytania.
Po krótkim wstępie dotyczącym życia i twórczości Jana Kochanowskiego przejdziemy do lektury. W nawiązaniu do istotnych wydarzeń z życia poety przeczytamy wybrane utwory jako ilustracje przeżywanych przez niego emocji („Treny” – śmierć ukochanej córki Urszuli; fraszki, które śmieszą i poruszają aktualnością pomimo upływu lat).
Spotkanie może się skończyć o godz. 19.00, jeśli o 18.30 nie zdołamy zakończyć ożywionej dyskusji.
CzytajMY razem poezję Jana Kochanowskiego
5.09.2025 w godz. 17.00–18.00, Metroteka (stacja Metro Kondratowicza)
CzytajMY razem poezję Jana Kochanowskiego! Zachęcamy do wspólnego głośnego czytania.
CzytajMY razem fraszki
5.09.2025 w godz. 13.00–15.00, Czytelnia Naukowa nr I im. Janiny Englert (ul. św. Wincentego 85)
CzytajMY razem ponadczasowe fraszki Jana Kochanowskiego – pełne humoru, refleksji i mądrości. Ponadto czytelnicy otrzymają okolicznościowe zakładki z cytatami.
CzytajMY razem poezję Jana Kochanowskiego
1–5.09.2025 w godz. 10.00–19.00, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 53 (ul. Bazyliańska 6)
Przez cały tydzień chętni będą mogli przeczytać z nami wybrany utwór. Poza tym będziemy wręczać okolicznościowe zakładki. W bibliotece zostanie zaaranżowana przestrzeń nawiązująca do poezji poety (lipa, kałamarz, mapa podróży Mistrza – Kraków, Królewiec, Padwa, Francja).
SłuchajMY razem poezji Jana Kochanowskiego
1–5.09.2025 w godz. 10.00–19.00, Multimedialna Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 123 (ul. Radzymińska 121)
W Wypożyczalni nr 123 będzie można posłuchać audiobooków z wybranymi utworami Jana Kochanowskiego.
„Twórczość Jana Kochanowskiego” – quiz dla czytelników
3–5.09.2025 w godz. 10.00–19.00, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 (ul. Radzymińska 121)
Zachęcamy do podjęcia quizowego wyzwania dotyczącego poezji Jana z Czarnolasu.
Piękno poezji
3–5.09.2025 w godz. 10.00–19.00, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 72 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 40 (ul. Suwalska 11)
Bibliotekarki będą wręczały ozdobne kartki z pieśniami, fraszkami lub fragmentami innych utworów Jana Kochanowskiego oraz z informacją o akcji Narodowego Czytania.
Instalacja literacka i…
1–5.09.2025 w godz. 10.00–19.00, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 65 (ul. Krasnobrodzka 11)
Instalacja literacka zachęcająca do wypożyczania twórczości Jana Kochanowskiego i publikacji o tym pisarzu. Ponadto na życzenie czytelników bibliotekarze będą czytać fraszki i treny.
Okolicznościowe zakładki
1–5.09.2025 w godz. 11.00–19.00, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 52 (ul. Rembielińska 6a)
Czytelnicy, który przyjdą w pierwszym tygodniu września do Biblioteki nr 52, otrzymają okolicznościowe zakładki z cytatami z poezji Jana Kochanowskiego.
Okolicznościowe zakładki
5.09.2025 w godz. 11.00–19.00, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 (ul. Smoleńska 94)
Czytelnicy otrzymają okolicznościowe zakładki z cytatami z poezji Jana Kochanowskiego.
Działania online
(publikowane na stronie Biblioteki Online i na Facebooku)
Quiz online „Jan Kochanowski – życie i twórczość” (działanie realizowane przez Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 29)
8.09.2025, godz. 10.00
Zobacz również:
Wygraliśmy konkurs na najlepszą relację z Narodowego Czytania „Kordiana” w 2025 roku!
Narodowe Czytanie 2023. Eliza Orzeszkowa: „Nad Niemnem” [filmy, zdjęcia]
