Wiosna i Wielkanoc w BD53


Marzec w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 rozpoczęłyśmy od świętowania Dnia Kobiet. Uczyniłyśmy to z dziećmi z „Przedszkola z Serduszkiem”. Maluchy wysłuchały opowieści o dzielnej i odważnej Jane Goodall, która spełniała swoje marzenia i kochała zwierzęta. Bohaterka książki Evy Eriksson – mała Mela – też była odważna i nie bała się wyzwań, np. sama wybrała się do sklepu i cukierni (historyjka pt. „Mela na zakupach”). Pracą plastyczną wykonaną na Dzień Kobiet był plakat z własnoręcznie zrobionymi kwiatkami, z dedykacją dla wszystkich pań i dziewczynek.

Pięciolatki z „Przedszkola z Serduszkiem” zapoznały się z sympatycznym „Najelegantszym olbrzymem w mieście” stworzonym przez znaną pisarkę dla dzieci Julię Donaldson. Olbrzym pomagał i dzielił się wszystkim, co miał. Jego postawa uczy, że każdy z nas może podzielić się czymś z drugą osobą, a na pewno może jej ofiarować uśmiech i dobre słowo. Dzieci ozdobiły barwnie koszulki dla życzliwego wszystkim olbrzyma.

Przedszkolaki, które odwiedziły nas w marcu (a były to m.in. dzieci z Przedszkola „Pod Zielonym Listkiem” i Przedszkola „Złota Rybka”), poznały ciepłą historię „Niedźwiedzia, łowcy motyli” autorstwa Susanny Isern, z pięknymi ilustracjami Marjorie Pourchet. Przekład Weroniki Perez-Borjas przemawia do dzieci w cudowny sposób. W historyjce występuje – oprócz tytułowego niedźwiedzia – motyl, uznawany za posłańca wiosny…W kąciku plastycznym powstały pierwsze jej zwiastuny – przebiśniegi.

Wszyscy czekamy na wiosnę i jej wypatrujemy. W BD53 wraz z dziećmi z „Przedszkola z Serduszkiem”, Kubusiem Puchatkiem i jego Przyjaciółmi staraliśmy się zauważyć pierwsze oznaki budzenia się przyrody do życia. Nasi mali goście wykonali portret Pani Wiosny, której włosy tonęły w kwiatach. Zostały wykonane też świeże, „soczyste” marchewki, które najlepiej smakują właśnie wiosną.

Czterolatki z „Przedszkola z Serduszkiem” w marcu mogły wysłuchać pięknego opowiadania „Dobry, przyjazny świat” A. Schefflera. Polecamy je wszystkim, niezależnie od pory roku. Jest bardzo mądre, krzepiące i pełne ciepła…

Pod koniec marca oczekiwaliśmy na Święta Wielkanocne. Czytaliśmy „Wielkanocną niespodziankę” E. Nyiro i „Niezwykłą pisankę” N. Moost. Wraz z 6-latkami ze Szkoły STO przy ul. Toruńskiej 23 wykonaliśmy ekologiczną pisankę. Z 6-latkami z „Bajlandii” – po omówieniu tradycji wielkanocnych – wykonaliśmy świąteczne koszyczki.

22 marca 2023 r. w naszej bibliotece został przeprowadzony warsztat plastyczny zatytułowany „Wiosna jest kobietą”. Podczas spotkania dzieci stworzyły różnorodne obrazki z koralików. Porozmawialiśmy o wiośnie i przeczytaliśmy naszą ulubioną opowieść: „Niedźwiedź, łowca motyli”. Miło i wesoło spędziliśmy wspólnie czas.

Do zobaczenia w kwietniu!