Wesoły czerwiec w BD53


Czerwcowe zajęcia w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 rozpoczęliśmy od spotkania w Klubie Tropicieli Książek. W tym miesiącu Klub przyjął formę warsztatową. Pracowaliśmy z książką „Co robisz z szansą?” Kobi Yamada. Po jej przeczytaniu uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytania: „Czym jest szansa?”; „Co to jest motywacja?”; „Czym są sukces i porażka?”.

Dzieci opowiadały o swoich doświadczeniach związanych z sytuacją, w której udało im się coś zrealizować, ale i takich, w których napotkali na trudności w spełnianiu swoich marzeń. Próbowaliśmy odnaleźć bohatera książki, który skorzystał ze swojej szansy lub ją zaprzepaścił. Na zakończenie spotkania (staje się to powoli naszą klubową tradycją) graliśmy w karty. Śmiechu było co niemiara!

Na czas wakacji Klub Tropicieli Książek zawiesza swoją działalność. Wszystkich książkowych „detektywów” zapraszamy we wrześniu. Wtedy każdy z Klubowiczów zaprezentuje nam książkę, którą sam sobie wybrał i chce ją polecić kolegom i koleżankom. Być może czas wakacji będzie sprzyjał znalezieniu jakiejś perełki książkowej… Szykuje się ciekawe i ekscytujące spotkanie. Już nie możemy się doczekać! Mamy także nadzieję, że w nowym roku szkolnym dołączą do nas nowi „Tropiciele”. Zapraszamy serdecznie!

W czerwcu poruszaliśmy na spotkaniach z dziećmi również tematy przyrodnicze. Maluchy z Przedszkola „Z Serduszkiem” poznawały sposoby na maskowanie, wtapianie się w otoczenie niektórych zwierząt. W tym celu obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się, dlaczego zwierzęta stosują metodę kamuflażu, jak wygląda przyjaźń w ich świecie i jak sobie pomagają. Przedszkolaki wysłuchały historyjki z ulubionym bohaterem dzieci – Kubusiem Puchatkiem – pt. „Kto się chowa?” autorstwa J. Simons.

W czerwcu obchodziliśmy też bardzo wesołe święto – Dzień Przyjaciela. Wraz z uczniami kl. VI ze Szkoły Wspierania Rozwoju przy ul. Toruńskiej 23 przeczytaliśmy dowcipne opowiadanie M. Fabbri „Być jak kapibara”. Rozmawialiśmy o tym, jaki powinien być prawdziwy przyjaciel. Po zapoznaniu z wywiadem przeprowadzonym z panem Marcinem – kulturystą (zamieszczonym w książce „Jedno oko na Maroko” T. Kwaśniewskiego), zauważyliśmy, że przyjacielem może zostać osoba, o której wcześniej byśmy nie pomyśleli, że może być naszą bratnią duszą.

Uczniowie wykonali plakat odnoszący się do tematu zajęć. Na odrysowanej dłoni każdy uczestnik wypisał cechy, którymi powinien wyróżniać się przyjaciel. W ten sposób stworzyliśmy emotkę przyjaźni.

Zajęcia zakończyliśmy dowcipnym wierszem M. Lipczyńskiej-Gil pt. „Ferment w mieście”, z równie wesołymi ilustracjami autorstwa M. Ignerskiej.

Pod koniec czerwca rozpoczęliśmy w naszej bibliotece akcję „Lato w mieście”. Uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 42 zapoznali się z prezentacją „Azja-Chiny, życie i tradycje mieszkańców”. Poznali również ciekawostki z tego zakątka świata. W kąciku plastycznym wykonali smoka chińskiego z papieru.

W ramach „Lata w mieście” odbyły się w BD 53 zajęcia dla uczestników indywidualnych. Dzieci wykonały pudełko na drobiazgi z puszki, które bardzo ładnie i pomysłowo ozdobiły.

Życzymy wszystkim czytelnikom udanych, niezapomnianych i wesołych wakacji. Mamy nadzieję, że gdziekolwiek wyruszycie, książka będzie Wam towarzyszyć.

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.