Ważne tematy, czyli październik w BD53


Ciepły, trochę deszczowy październik upłynął w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 na nauce wspólnego rozwiązywania problemów i pogłębiania zdolności empatii. W spotkaniach uczestniczyły dzieci z przedszkoli „Z Serduszkiem” i „Złota rybka”.

Zapoznałyśmy naszych małych gości z dwiema wspaniałymi, pięknie ilustrowanymi książkami z Wydawnictwa „Tako”: „Duży problem” D. Cali i „Postaw się na moim miejscu” S. Isern. Wyjaśniłyśmy dzieciom, co to są problemy, jak sobie z nimi radzić i jak je rozwiązywać. Starałyśmy się, aby słowa Filozofa (jednego z bohaterów książki) „Bo nawet największe problemy i troski znikają jak kamfora, gdy dzielimy je z innymi” w pełni wybrzmiały na naszych zajęciach. Podkreśliłyśmy, że wspólnie damy radę pokonać każdą przeszkodę, a gdy zwierzymy się zaufanej osobie z tego, co nas trapi, odczujemy ulgę i nasze zmartwienie będzie mniejsze.

Historia opisana w książce „Duży problem” dzieje się na łące, wobec tego opowiadaliśmy sobie też i o tej zielonej przestrzeni. Natomiast książka S. Isern pomogła nam wytłumaczyć dzieciom, co znaczy słowo empatia i dlaczego warto spróbować postawić się na miejscu drugiej osoby. Dzieci przedstawiały scenki, w których próbowały pocieszyć smutną koleżankę, udzielić pomocy koledze, który się przewrócił lub zapomniał parasola podczas deszczu. Przekazywaliśmy sobie z rąk do rąk czerwone serduszko z papieru, które symbolizowało znaczenie zwrotu „mieć serce na dłoni”. Dzieci wykonały pracę plastyczną nawiązującą do tematu zajęć – odrysowały swoją dłoń i umieściły w niej serduszko. Mamy nadzieję, że zajęcia dostarczyły uczestnikom dużo radości, satysfakcji i pokazały, jak ważne są empatia, uśmiech i chęć niesienia pomocy drugiej osobie.

Pod koniec października odbyło się również spotkanie naszego „Klubu Młodego Czytelnika”. Omawialiśmy piękną książkę S. Pennypacker „Pax”. Jest to utwór, który mówi o przyjaźni i niesamowitej więzi między człowiekiem a zwierzęciem. Poruszyliśmy tematy odpowiedzialności. Dzieci opisywały, jak odbierają postawę Petera, zachowanie jego taty oraz styl życia Voli. Mówiliśmy również o tym, jak świat widzi człowiek, a jak go postrzegają zwierzęta. Zachęcamy wszystkie dzieci do przeczytania tej wzruszającej książki.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 27.11.2023 r. Porozmawiamy o książce „Gwiazdy przeznaczenia”, która stanowi pierwszy tom serii „Chowańce” A.J. Epsteina i A. Jacobsona. Zapraszamy wszystkich chętnych do podzielenia się wrażeniami z lektury tej książki.

I tak w żółtych płomieniach liści żegnamy październik…

Zapraszamy do naszej biblioteki w równie pięknym i pełnym jesiennych barw listopadzie.