Warszawski Tydzień Praw Człowieka 2023 w BD53
„Dziecko ma prawo do poważnego traktowania jego spraw, do sprawiedliwego ich rozważania” (Janusz Korczak)
W grudniu (od 1.12 do 11.12.2023 r.) w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 przeprowadziłyśmy kilka spotkań z uczniami PSP nr 62, których tematem były prawa człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem praw dziecka. W ten sposób podkreśliłyśmy, jak ważne jest to zagadnienie.
Omówiłyśmy prawo dziecka do informacji, do edukacji, do miejsca w przestrzeni cyfrowej (zwróciłyśmy szczególną uwagę na zjawisko hejtu). Zaakcentowałyśmy, że każdy z nas ma godność i niezbywalne prawo do miłości. Uczniowie z klas II-VIII poznały dzieci, które mieszkają w Bangladeszu, Laosie, Zambii. W krajach tych nie przestrzega się praw dziecka. Mały człowiek zamiast uczyć się, musi pracować, by polepszyć sytuację finansową rodziny.
Zastanawialiśmy się wspólnie nad losem Santy, Pahtanga i Malimby – bohaterów historii opowiedzianych przez Dominikę Kulczyk w książce „Efekt domina” (autorka poznała te dzieci osobiście). Dzięki takim ludziom jak Dominika mogli oni spełnić swoje marzenia, np. pójść do szkoły czy mieć możliwość leczenia. Podczas zajęć w bibliotece uczniowie dowiedzieli się, że mają prawa, których dorośli są obowiązani przestrzegać. Najczęściej dzieci mieszkające w krajach takich jak Polska, w których obowiązują prawa dziecka, nie zdają sobie sprawy, że na świecie żyją dzieci, które są ich pozbawione…
Próbowałyśmy też uwrażliwić dzieci na bardzo ważną kwestię – prawa dostępu do informacji. Chciałyśmy ukazać, ze prawo to wiąże się z odpowiedzialnością, polegającą na szukaniu wiadomości w sprawdzonych, prawdziwych, rzetelnych źródłach. W tym celu przeczytałyśmy uczniom opowiadanie Anny Czerwińskiej-Rydel „To, co prawdziwe” z książki „Moje prawa, ważna sprawa”, którą napisała razem z Renatą Piątkowską.
Specjalne światło rzuciłyśmy na kwestię hejtu. Przestrzegałyśmy przed jego używaniem i pokazywałyśmy, że bardzo rani on drugiego człowieka. Ilustracją literacką był tekst autorstwa byłego rzecznika praw dziecka i osoby pielęgnującej spuściznę Janusza Korczaka – Marka Michalaka (opowiadanie „O Karolu, który wcale nie był kosmitą” z książki „Opowieści o prawach dziecka”).
Podczas omawiania praw dziecka nie mogło zabraknąć także informacji o Orderze Uśmiechu, który dzieci przyznają dorosłym. Są to szczególne osoby. Wywodzą się z różnych kręgów: lekarskiego, artystycznego, duchownego, literackiego, pedagogicznego i wielu innych. Wszystkich tych dorosłych łączy jedno – kochają oni dzieci i postępują w myśl pedagogiki serca.
W galerii fotograficznej zamieszczamy prace dzieci powstałe podczas zajęć. Współgrają one z ich tematyką, np. uczniowie stworzyli choinki, które chciałyby podarować dzieciom mieszkającym w krajach nierespektujących ich praw. Świąteczne drzewka zawierają życzenia spełnienia marzeń dla wszystkich dzieci pozbawionych praw. Uczniowie klas VII-VIII tworzyli kolaże, które pokazywały, że nie można oceniać kogoś, nie znając go.
Tymi ważnymi tematami rozpoczęłyśmy miesiąc zapowiadający święta Bożego Narodzenia. Jest to czas, gdy życzymy sobie nawzajem spełnienia wszystkich najskrytszych życzeń. Oby prawa człowieka były wszędzie przestrzegane i oby nie zabrakło osób, które zawsze staną w obronie dzieci.