Święta Bożego Narodzenia – zajęcia w W85


5 grudnia 2023 roku najmłodsza grupa przedszkolaków z Przedszkola „Ciuchcia Puch – Puch” odwiedziła jak co miesiąc Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 85.

Święta Bożego Narodzenia to dla wszystkich piękny, magiczny czas. Ze świętami wiąże się wiele ciekawych obrzędów i tradycji. Każdy może napisać lub narysować list do Świętego Mikołaja i poprosić o wymarzony prezent. Przed świętami sprzątamy domy i ubieramy choinki, aby pięknie przyozdobione cieszyły oczy domowników i przybyłych gości. Przy kominku wiesza się kolorowe skarpety z imionami domowników, żeby Święty Mikołaj wiedział, gdzie i komu włożyć świąteczny prezent. Na wigilijnym stole kładzie się śnieżnobiały obrus, a pod spód kładzie się trochę sianka. Na stole ustawia się nakrycia dla gospodarzy i zaproszonych gości.

Tradycja nakazuje, aby na wigilijnym stole zawsze było o jedno nakrycie więcej niż domowników i zaproszonych gości. To nakrycie jest przeznaczone dla niespodziewanego gościa. Na stole powinno znaleźć się 12 potraw. Wieczerzę wigilijną można rozpocząć dopiero wówczas, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka. Zaglądanie pod choinkę i rozpakowywanie prezentów jest zarezerwowane dla najwytrwalszych. Najpierw trzeba zjeść potrawy wigilijne, a dopiero potem można rozpakować prezenty.

W tradycji krajów Europy Zachodniej oraz Ameryki Północnej nie ma wieczerzy wigilijnej jak w Polsce. Mikołaj z prezentami przylatuje saniami ciągniętymi przez renifery. Wchodzi do domu nocą przez komin, gdy jeszcze wszyscy śpią. A prezenty można rozpakować dopiero rano 25 grudnia w Boże Narodzenie.