„Świeć, gwiazdeczko, świeć” – grudzień w BD53
Grudzień to miesiąc szczególny – wszyscy przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia. W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 większość zajęć edukacyjnych dotyczyła tego wyjątkowego czasu.
„Pszczółki” z Przedszkola „Pod Zielonym Listkiem” zapoznały się z osobą dostojnego gościa, jakim jest, oczywiście, Mikołaj. Dzieci próbowały rozwiązać związaną z nim zagadkę, dotyczącą tego, w jaki sposób ten osobnik z brzuszkiem wchodzi do naszych domów tak, że nikt tego nie widzi… Inspiracją do tej dyskusji była zabawna, żartobliwa książka autorstwa M. Barnetta „Tajemnica Świętego Mikołaja”. Dowiedzieliśmy się też, jak napisać list do Mikołaja, a pomogła nam w tym historyjka napisana przez K. Wasilkowską, zatytułowana „To ważne”, zamieszczona w książce „Kochany Panie Święty Mikołaju”. Zadaniem plastycznym pięciolatków było wyklejenie watą brody świętego Mikołaja oraz pokolorowanie jego twarzy i czapki.
„Pszczółki” uczestniczyły też w zajęciach świątecznych, które dotyczyły tradycji i zwyczajów Bożego Narodzenia. Obejrzały prezentację o Wigilii, opłatku, sianku i dwunastu potrawach. Wysłuchały innej książki M. Barnetta pt. „Pierwsza Gwiazdka Świętego Mikołaja”. Dzieci zaśpiewały kolędę oraz piosenkę o elfach, którą wykonały na przedstawieniu świątecznym w przedszkolu. W kąciku plastycznym udekorowały choinkę.
Dzieci z „Przedszkola z Serduszkiem” oraz „Biedronki” z Przedszkola „Pod Zielonym Listkiem” wysłuchały opowiadania o świątecznych przygodach Tupcia Chrupcia („Święta Tupcia Chrupcia” A. Casalis), Ozdobiły również choinki – nieodzowny symbol Bożego Narodzenia.
W świątecznych spotkaniach uczestniczyły również sześciolatki z grupy „Motylki” z Przedszkola „Pod Zielonym Listkiem”, które poznały „Pomocników Mikołaja” B. Timmsa i wykonały choinkę z kolorowych pasków papieru, której szczyt przyozdobiły świecącą gwiazdką.
Pięciolatki z „Roztańczonej Krainy” i z „Przedszkola z Serduszkiem” zapoznały się z prezentacją multimedialną i książką pt. „Opowieści o Świętym Mikołaju” autorstwa T. Michałowskiej. Praca plastyczna polegała na ozdobieniu bombki lub choinki.
Dzieci z PSP nr 62 (kl. 0 i kl. I) obejrzały prezentacje o świętach Bożego Narodzenia (jedna z prezentacji była wykonana przez naszą wolontariuszkę). Przeczytaliśmy utwór dotyczący symboliki kwiatu zwanego popularnie gwiazdą betlejemską oraz baśń z Podhala o tym, jaki prezent wymyślił niedźwiedź dla malutkiego Jezusa. Teksty te znajdują się, w bardzo ciekawej – zarówno literacko, jak i graficznie – książce A. Komosy-Styczeń „Księga świątecznych radości”. W kąciku plastycznym uczniowie wykonali dwustronną bombkę z kartonu (na jednej stronie widniał Mikołaj, a drugą można było przyozdobić jak tradycyjną bombkę) i choinkę.
Wspaniały koncert kolęd i piosenek świątecznych odbył się w naszej bibliotece dzięki uczniom klasy VII i jej Wychowawcom: Pani Kasi i Panu Jarkowi ze Szkoły Wspierania Rozwoju przy ul. Toruńskiej 23. Wspólnie zaśpiewaliśmy m.in. „Cichą noc”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Jest taki dzień”, „Świeć, gwiazdeczko, świeć”. To było niezapomniane spotkanie, które wprowadziło wszystkich w atmosferę tego niezwykłego czasu… Dziękujemy bardzo chłopcom i nauczycielom za piękne zaśpiewanie kolęd i piosenek kojarzących się z Bożym Narodzeniem.
W grudniu świętowaliśmy również wraz z sześciolatkami z „Bajlandii” Barbórkę. Dzieci obejrzały prezentację o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika. Przeczytaliśmy legendę o duchu opiekuńczym dobrych górników – Skarbniku: „Skarbnik – duch śląskich kopalń”, która pochodzi ze zbioru „Bies i Czady oraz inne baśnie dla dzieci”. W teatrzyku Kamishibai dzieci poznały piękną, chwilami wzruszającą historię o Jorgusiu pt. „Legenda o Skarbniku”. Nasi mali goście wykonali miniaturowe czapeczki górnicze z charakterystycznymi piórkami.
Dzięki uczniom klasy III ze SP STO przy ul. Toruńskiej 23 przybliżyliśmy sobie postać wybitnej Polki – Marii Skłodowskiej-Curie. Dzieci „spotkały” tę niezwykłą osobę w książce J. Grodek „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” . Pozycja ta jest lekturą w klasach młodszych szkoły podstawowej. Na naszych zajęciach trzecioklasiści zapoznali się z prezentacją multimedialną mówiącą m.in. o dzieciństwie i pracy naukowej oraz zaangażowaniu obywatelskim Marii Skłodowskiej-Curie w czasie I wojny światowej. Rozmawialiśmy również o trudach, jakie musiała przejść nasza bohaterka, żeby zostać naukowcem, a wcześniej studentką. Przeczytaliśmy krótki tekst mówiący o życiu tej wyjątkowej, niesamowitej, bardzo ambitnej i zdeterminowanej kobiety: „Maria Skłodowska-Curie” autorstwa Marii Isabel Sanchez Vegary, z serii „Mali Wielcy”. W kąciku plastycznym uczniowie wykonali kartki świąteczne dla Marii Skłodowskiej-Curie. Mogli w nich napisać, oprócz życzeń, za co dziękują wybitnej Polce.
Jak co miesiąc, także w grudniu miało miejsce spotkanie Klubu Tropicieli Książek. Nasi stali bywalcy prezentowali wybrane przez siebie książki. Rozmawialiśmy o różnych gatunkach książek i o tym, co różni utwory literackie między sobą. Nasz Klubik trochę się przekształca i ewoluuje w koło czytelnicze, w trakcie którego gramy też w gry, np. Dixit czy tradycyjne karty.
Zapraszamy niezmiennie do BD53 wszystkie osoby chętne do rozmowy o książkach i dobrej zabawy. Następne spotkanie Klubu Tropicieli Książek odbędzie się 17.01.2025 r. o godzinie 16.30.
Był to bardzo pracowity, ale również wyjątkowy miesiąc w naszej bibliotece. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w naszych grudniowych spotkaniach, przyczynili się do stworzenia świątecznej aury i tym samym umilili nam czas oczekiwania na te piękne, jedyne w swoim rodzaju święta…