Przyprószony śniegiem listopad w BD53


W listopadowe przedpołudnia spotykałyśmy się z dziećmi z Przedszkola „Pod Zielonym Listkiem”, Bajlandia, Zgromadzenia Sióstr Loretanek, „Z Serduszkiem” oraz z uczniami klasy III PSP nr 62 przy ul. Skrajnej 10. Chociaż było dość mroźnie, to w naszej bibliotece za sprawą ulubieńca dzieci – liska Fenka – było ciepło i miło. Sympatyczny bohater przestrzegał maluchy przed zrywaniem nieznanych owoców i roślin. Pomimo że wyglądają one ładnie i zachęcają do spożycia, to każde dziecko po zajęciach wiedziało, że nie można ich spożywać pod żadnym pozorem. W części plastycznej maluchy pokolorowały obrazek przedstawiający Fenka i zakazane owoce.

W listopadzie przeprowadziłyśmy także zajęcia związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Aby przybliżyć dzieciom tę ważną rocznicę, przeczytałyśmy tekst z książki Aleksandry Plec „Czy znasz ten kraj?”. Tłumaczył on w przystępny sposób, skąd się wzięła nazwa „Polska” i dlaczego godłem naszej ojczyzny jest orzeł biały. W kąciku plastycznym dzieci odrysowały na papierze swoją dłoń, uzupełniły o barwy narodowe Polski i ozdobiły serduszkami. Praca miała symbolizować miłość i troskę, jaką dzieci otaczają swój kraj.

Do przeprowadzenia zajęć o odwadze, zaufaniu i wierze zainspirowała nas piękna w treści i ilustracje książka Sandry Dieckmann „Iskierka odwagi”. Podczas spotkania bawiliśmy się kolorowymi piórkami, gdyż piórko odgrywało w tej historii szczególną rolę. W swojej pracy plastycznej przedszkolaki również wykorzystały piórka.

W listopadowe popołudnie odbyło się również spotkanie naszego Klubiku Czytelniczego. Omawialiśmy pierwszą część książki z serii „Chowańce” pt. „Gwiazdy przeznaczenia”. Po wybraniu ulubionego bohatera i najbardziej niesamowitych momentów opisanych w utworze, uczestnicy rysowali chowańca oraz losowali karteczki z magicznymi umiejętnościami. Następnie mówili, jak można by wykorzystać je w powieści.

Listopad, jak przystało na miesiąc, którego koniec zapowiada oczekiwanie na świąteczny, cudowny czas związany z obchodami Bożego Narodzenia, zakończyły zajęcia o baśniach H. Ch. Andersena i samym baśniopisarzu z Odense.

Zapraszamy do nas w grudniu – miesiącu pełnym niezwykłości. Mamy nadzieję, ze nasze grudniowe spotkania też takie będą…