Przedszkolaki w W85


W dniach 6, 13, 19 i 27 lutego 2024 roku w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 85 odbywały się zajęcia dla przedszkoli. Dwie grupy przedszkolaków były z Niepublicznego Przedszkola „Ciuchcia Puch – Puch”, a dwie z Przedszkola nr 95 z Oddziałami Integracyjnymi im. Króla Maciusia I.

Pierwsze zajęcia były poświęcone sportom zimowym i zabawom na śniegu. Tematem następnego spotkania był kosmos, a w szczególności Słońce, planety Układu Słonecznego, księżyce oraz ich wędrówka po orbitach wokół Słońca. Najciekawsze okazały się ruchy planet po ich orbitach. Ziemianom ciężko zrozumieć, że czasem rok słoneczny może być krótszy od słonecznej doby. Bo jak dzień może trwać krócej niż rok? A może! Bo przecież wszystkie planety Układu Słonecznego obracają się wokół własnej osi z różną prędkościach, a czas ich obrotu wokół Słońca także nie jest taki sam. Zdarza się, że planety obracają się wolniej wokół własnej osi niż trwa ich wędrówka po orbicie wokół Słońca. A wówczas mamy ciekawe zjawisko, gdy dzień jest dłuższy niż rok. Najbardziej frapujące były komety. W porównaniu z planetami są dużo mniejsze i mają ogony! Poruszają się po eliptycznie wydłużonych torach wokół Słońca i przylatują z bardzo odległych miejsc gdzieś za pasem Kuipera w obłoku Oorota. To odległe peryferie Układu Słonecznego, w których ukrywa się prawdopodobnie niezbadana dotąd 9. planeta Systemu Solarnego.

Ostatnie dwa spotkania to lekcje biblioteczne, czyli pierwsze spotkania przedszkolaków z biblioteką. Takie pierwszorazowe spotkania to dla młodych ludzi ekscytujące odkrywanie biblioteki. To tworzenie więzi z książką i biblioteką, która czasem trwa całe życie.