Pióro i pisanka, czyli marzec w BD53


Marcowe spotkania w BD53 upłynęły pod znakiem pióra i pisanki.

„Gęsie pióro” nawiązywało do obchodzonego 3 marca Międzynarodowego Dnia Pisarza i Pisarek. Pióro jest atrybutem każdego twórcy literatury. Z tej okazji zorganizowałyśmy dwa spotkania, podczas których dzieciom z Przedszkola „Z Serduszkiem” i uczniom kl. 0 B ze Szkoły Podstawowej nr 298 przedstawiłyśmy ten szczególny i wyjątkowy zawód.

Nasi mali goście wysłuchali wierszy Pawła Beręsewicza z tomiku „ Czy pisarzom burczy w brzuchu?” (np.: „Czy ma pan jakieś zwierzę?”, „Czy lubi pan dzieci?”, „Czy pan się dobrze uczył?”). Porozmawialiśmy o zawodzie pisarza, o spotkaniach autora ze swoimi czytelnikami, a także o przeczytanych wierszach, które okazały się bardzo śmieszne. Dzieci zapoznały się również z utworem „O dzieciach, które kochają książki” P. Carnavasa. Rozmawialiśmy o magii książek i cudownej czynności, jaką jest czytanie.

Uczestnicy spotkania rozwiązywali zagadki dotyczące zawodów i oglądali portret słynnego baśniopisarza – H. Ch. Andersena, który znajduje się na jednej ze ścian wypożyczalni. Andersen jest niepisanym patronem naszej biblioteki.

Dzieci z „zerówki” mogły napisać „gęsim piórem”, używając prawdziwego atramentu, swoje imię lub jego pierwszą literę. Uczniowie odgrywali także scenkę zatytułowaną „Przyjeżdża pisarz do szkoły”. Bardzo dużo osób w dzieciństwie marzy, żeby zostać pisarzem… Potwierdziliśmy, że to naprawdę ciekawa profesja…

W tym roku na przełomie marca i kwietnia przypadała Wielkanoc. My także ją świętowaliśmy w naszej bibliotece. W wielkanocnym koszyczku (własnoręcznie zrobionym przez uczniów kl. VI ze Szkoły Wspierania Rozwoju przy ul. Toruńskiej 23) nie mogło oczywiście zabraknąć kolorowych, wesołych pisanek. Pojawiły się także żółte jak słońce koguty, białe i niebieski króliki oraz puchate baranki.

W zajęciach o zwyczajach wielkanocnych u progu wiosny uczestniczyły, oprócz wcześniej wymienionych, dzieci z przedszkola „Roztańczona Kraina”. Uczestnicy zapoznali się z prezentacją dotyczącą wielkanocnych obyczajów i zabaw. Wysłuchali także następujących, wprowadzających w atmosferę świat wielkanocnych historyjek:

W marcu odbyło się kolejne spotkanie naszego Klubu Tropicieli Książek. Omawialiśmy piękną książkę –„Drzewo życzeń” K. Applegate. Rozmawialiśmy o przyjaźni, tolerancji i szacunku. Zastanawialiśmy się także, czym jest życzenie…

Niezmiennie zapraszamy wszystkie zainteresowane dzieci, które mają powyżej 8 lat, do wstąpienia do grupy czytelniczej utworzonej w naszej bibliotece. Spotykamy się raz w miesiącu. Najbliższe spotkanie 15.04.2024 r. o godzinie 17.00. Będziemy rozmawiać o wzruszającej, ale i wesołej książce D. Walliamsa „Babcia Rabuś”.

Zapraszamy do Klubu Tropicieli Książek i do BD 53.