Pierwsze spotkanie z W85 i zajęcia o zdrowym stylu życia


6 listopada 2023 roku w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 85 gościliśmy po raz pierwszy pierwszoklasistów z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 108 mieszczącej się w Warszawie przy ul. Krynoliny.

Pierwsza wizyta w bibliotece zawsze budzi wiele emocji. Pierwszoklasiści zwiedzali pomieszczenia biblioteki. Oglądali regały pełne kolorowych książek i pytali dosłownie o wszystko. Najwięcej pytań dotyczyło tego, jak stać się posiadaczem karty bibliotecznej i jak korzystać z biblioteki. Dzieci pytały także:

  • na jak długo można wypożyczyć książkę i ile sztuk jednorazowo?
  • czym różną się biblioteki dla dzieci i młodzieży od wypożyczalni dla dorosłych?
  • czy książkę wypożyczoną w dowolnej bibliotece można zwrócić w dowolnej placówce?

Po wysłuchaniu wszystkich pytań i przekazaniu wszelkiej wiedzy dotyczącej wypożyczania, pierwszaki udały się do sali z książkami dla dzieci i młodzieży. Czas spędzony na indywidualnej lekturze wybranych książek minął jak zwykle za szybko. Spotkanie z biblioteką skończyło się po godzinie i trzeba było wracać do szkoły. Z niechęcią i ociąganiem dzieci opuszczały bibliotekę, patrząc na pozostawione książki pełne ciekawych historyjek i śmiesznych zwierzaków.

7 listopada 2023 roku Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 85 odwiedziły dzieci z Przedszkola „Ciuchcia Puch – Puch”.

Tym razem tematem comiesięcznego spotkania był zdrowy styl życia. Co to znaczy jeść zdrowo i dlaczego pewne produkty pomagają rosnąć naszym kościom i mięśniom, a inne – nawet te bardzo smaczne, a czasem i bardzo słodkie – niestety nie sprzyjają naszemu zdrowiu. Okazuje się, że to, co robimy, i to, co jemy, ma bardzo duży wpływ na nasz organizm, czyli na nasze zdrowie i na to, jak się czujemy. Warzywa i owoce to bogate źródło witamin, dlatego powinny być spożywane codziennie nawet zimą. Jedząc odpowiednie produkty, możemy mniej chorować i być silniejsi. Codzienny spacer na świeżym powietrzu, jedzenie warzyw  i owoców oraz wysypianie się wpływa na nas korzystnie. Dlatego warto zjeść jabłko zamiast kolejnej czekoladki i iść na spacer, zamiast oglądać bajki w telewizorze lub grać na komputerze. Zdrowy styl życia to przede wszystkim zdrowe odżywianie, a zdrowe odżywianie to sprawny mózg i zdrowe, silne ciało.  Dzieci z uwagą słuchały przekazywanych informacji. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza zachęci je do zmiany nawyków żywieniowych i któregoś dnia jabłko wygra z czekoladką.