Pełen gości luty 2024 w BD53


Luty to szczególny miesiąc – jego znakiem rozpoznawczym są walentynki, ale także Dzień Kota i Dzień Pocieszania się. W tym miesiącu naszą bibliotekę odwiedziło dużo książkowych gości.

Z okazji walentynek dzieci z przedszkoli „Złota rybka” i „Z Serduszkiem” uczestniczyły w zajęciach zatytułowanych „Walentynki dla chłopczyka i dziewczynki”. Każde dziecko przedstawiło się i przekazało innym – z uśmiechem i dobrym słowem – papierowe serduszko, czyli symbol miłości. Następnie nasi goście zapoznali się z przyjacielskimi zwierzątkami – bohaterami książki „Najlepsza zupa na świecie” S. Isern i „Kochamy naszą panią” L. Amavisca . Natomiast dwie urocze sówki i ich mądra babcia z książki „Kocham was równie mocno, maluszki” J. Chapman pokazały, że miłość to uczucie mające ogromną moc i można nim obdarzyć wiele osób… W części plastycznej spotkania przedszkolaki wykonały walentynkę i motylka z rolki.

W drugim miesiącu roku, który jest pomostem między zimą a przedwiośniem, przypada również Dzień Kota. W związku z tym w BD53 gościliśmy uroczą, dobrze znaną dzieciom czarownicę z kotkami – bohaterkę książki M. Strzebońskiej „Czarownica i zimowe szaleństwa”. Maluchy obejrzały prezentację multimedialną nawiązującą do wyżej wymienionej pozycji książkowej

i uczestniczyły w rozmowie na temat bezpiecznego zachowania podczas zimowych zabaw. Rozmawialiśmy także o kotach, które mają swoje święto 17 lutego. Nasi goście wykonali kotki z rolek. Inna grupa pięknie pokolorowała chatkę z piernika i ozdobiła ją śniegiem wykonanym z folii aluminiowej.

22 lutego przypada Dzień Pocieszania się. Z okazji tego święta „zaprosiłyśmy” do BD53 sympatyczne misie koala – Kola i Ala (bohaterów książki „Jeden hamak dla dwóch” S. Stopek) oraz Niedźwiadka i Ptaszka (z książki Jarvisa „Niedźwiadek i Ptaszek. Kocyk i inne historie”). Dzieci z przedszkola „Z Serduszkiem” uczyły się empatii i sposobów na pocieszenie zmartwionego kolegi.

Pracą plastyczną wykonaną na tych zajęciach była kolorowa łąka. Czarną kartkę papieru należało „rozweselić” – uczynić barwną i wesołą. W tym celu dzieci zapełniały ciemne tło motylkami, żukami, źdźbłami trawy, kwiatami. Było to bardzo inspirujące zajęcie.

W lutym odbyło się kolejne spotkanie w ramach naszego Klubu Tropicieli Książek. Omawialiśmy wzruszającą książkę B. Pyron „Droga do domu”. W utworze tym wystąpiły kwestie, które pojawiły się na naszych lutowych zajęciach: miłość do drugiej osoby, współczucie, przywiązanie, przyjaźń, oddanie, wzajemna pomoc i odpowiedzialność. Zachęcamy do przeczytania tej interesującej książki i niezmiennie zapraszamy wszystkie chętne dzieci, powyżej 8. roku życia, do wstąpienia do naszego klubiku czytelniczego.

Mamy nadzieję, że równie dużo sympatycznych gości spotkamy w BD53 w pozostałych miesiącach roku.

Do zobaczenia!