Malowniczy i różnorodny kwiecień w BD65


Ludowe przysłowie mówi: „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 65 kwietniowe „przeplatanki” związane były nie tylko ze zjawiskami pogodowymi, ale również ze spotkaniami o różnorodnej tematyce. Uczestniczyły w nich dzieci z Przedszkoli nr 91, 113, 119, 120 i z „zerówki” ze Szkoły Podstawowej nr 398. Najwięcej lekcji wiosenno-wielkanocnych odbyło się w pierwszej połowie miesiąca. Wspólnie cieszyliśmy się z nadejścia wiosny. Zajęcia miały charakter literacko-plastyczny. Miło spędzaliśmy czas, słuchając muzycznych utworów poświęconych przyrodzie, czytając opowiastki o budzących się ze snu zwierzętach i oglądając prezentacje multimedialne o zwiastunach wiosny i zmianach w środowisku naturalnym. W trakcie zabawy przedszkolaki tworzyły gazetki ekologiczne, wykorzystując wiedzę, jaką zdobyły na spotkaniach. Nie zabrakło również zagadek o zwierzętach – nasi mili goście doskonale sobie z nimi radzili.

Na zakończenie mali obserwatorzy przyrody, wspominając Święta Wielkanocne, przepięknie kolorowali zabawne zajączki, bociany i łąkowe pejzaże.

W kwietniu nie zabrakło również szkoleń bibliotecznych dla najmłodszych „Pierwszy raz w Bibliotece”. Szczególną troską otoczyliśmy małych czytelników, przedszkolaków (Grupa Pomarańczowa) z ul. Syrokomli. Dzieci – wraz z terapeutami o wielkim sercu – poprzez zabawę w pociąg kursujący pomiędzy regałami oglądały z podziwem nasz niemały księgozbiór.

Jednak największą radość sprawiła im prezentacja książek, bajek – w tym wielu w formacie 3D. Przeglądały je z wielką fascynacją.

Zajęcia o nieco innym charakterze dotyczyły ekologii i ważnego zadania – oszczędzania najcenniejszego skarbu naszej planety i najbardziej rozpowszechnionej substancji we wszechświecie, czyli wody. Lekcje rozpoczynaliśmy od poznania – poprzez obserwacje – jej właściwości fizycznych i stanów skupienia. Obserwowaliśmy ją w postaci cieczy, pary wodnej i lodu, a także robiliśmy eksperymenty ukazujące napięcie powierzchniowe wody. Jest to zjawisko fizyczne pozwalające na utrzymanie się przedmiotów na jej powierzchni. W naszym doświadczeniu plastikowe klocki, drobne monety i papier pływały po powierzchni wody. Następnie oglądaliśmy prezentację multimedialną „Woda darem życia”, która uzmysłowiła naszym gościom, jak duże znaczenie odgrywa ona dla roślin, ludzi i zwierząt, a także jak ważna jest konieczność jej oszczędzania.

W miesiącach marcu i kwietniu dla naszych najmłodszych czytelników organizowaliśmy również spotkania uczące patriotyzmu. Ojczyzna, symbole narodowe były hasłami przewodnimi naszych wspólnych dyskusji.

W trakcie zajęć, oglądając pokazy multimedialne, nasi mili goście poznali historię Polski i narodowych bohaterów, a także dowiedzieli się, gdzie znajdują się najważniejsze państwowe urzędy i instytucje. W czasie prelekcji nie zabrakło też krótkiej lekcji geografii o położeniu Polski, jej przepięknych krainach i największych miastach. Pod koniec zajęć wspólnymi siłami tworzyliśmy Kodeks Małego Patrioty.

Dziękujemy za miłe spotkania!

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.