Luty i „Zima w Mieście” w BD53


W lutym podczas spotkań w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 rozmawiałyśmy z naszymi gośćmi m.in. o zimowych zabawach, w których brała udział bardzo sympatyczna czarownica i jej towarzysz – kot. Pięciolatki z Przedszkola z Serduszkiem zapoznały się z historyjką Mai Strzebońskiej „Czarownica i zimowe szaleństwa”. Wysłuchaliśmy również piosenek z zimą w tle oraz zwróciliśmy uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas zimowych aktywności. Chatka z piernika, którą dzieci kolorowały podczas spotkania, przeniosła nas w bajkową krainę, w której niestraszna zima.

Gościły u nas również koty, a to z okazji przypadającego 17 lutego Dnia Kota. Z sześciolatkami z „Bajlandii” i ze „Złotej rybki” ponownie zajrzeliśmy do domku życzliwej czarownicy i jej podopiecznego – kotka. Tym razem wysłuchaliśmy innego opowiadania Pani Strzebońskiej, którego tytuł brzmiał „Czarownica i kot”. Z innym kotem (z książki Emily Horn „Przepraszam, czy jesteś czarownicą?”) szukaliśmy dobrej czarownicy, która przygarnęłaby zagubione, samotne zwierzątko. Okazało się, że taką osobę można najszybciej znaleźć w… bibliotece! Przy dźwiękach piosenki „Kotek Puszek z czarną łatką” dzieci wykonały kotki z rolek papieru.

Druga połowa lutego upłynęła pod znakiem „Zimy w Mieście”. W czasie ferii odwiedziły nas dzieci ze szkół podstawowych nr: 28, 114 i 275.

W Dniu św. Walentego, czyli w popularne walentynki, każdy uczestnik „Zimy w Mieście” otrzymał od nas serduszko, którym mógł sobie ozdobić ubranie.

Ponadto wraz z uczniami obserwowaliśmy, jak zachowują się zwierzęta zimą i jakie trudy muszą pokonać, żeby przetrwać ten ciężki dla nich czas. W kąciku plastycznym dzieci wykonały misia polarnego z papieru, w 3D, który poruszał łapkami.

Z uczestnikami „Zimy w mieście” rozmawiałyśmy też o obrazach zimy „namalowanych” na kartach książek dla dzieci, takich jak: seria o Muminkach, „Anaruk, chłopiec z Grenladii”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Lew, czarownica i stara szafa” oraz „Królowa Śniegu”.

Wybraliśmy się też w daleką podróż – do Królestwa Grzmiącego Smoka, czyli do Bhutanu. Wszystko to za sprawą interesującej książki Marcina Kozioła „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”. Zapoznaliśmy się z mieszkańcami, przyrodą i architekturą tego nieodkrytego jeszcze kraju, w którym funkcjonuje… Ministerstwo Szczęścia!

W ubiegłym miesiącu przypadała pierwsza rocznica wojny ukraińsko-rosyjskiej. Na znak solidarności z narodem ukraińskim w naszej bibliotece zostały wywieszone w różnych miejscach serduszka w barwach niebieskiej i żółtej. W pracę tę zaangażowała się bardzo nasza wolontariuszka Hania.

Luty upłynął nam szybko i ciekawie. Czekamy teraz na wiosenne odwiedziny naszej biblioteki przez dzieci i młodzież. Zapraszamy! Do zobaczenia.