Lato w Mieście 2023 w BD65


W ramach akcji Lato w Mieście w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 65 odbyły się letnie warsztaty plastyczne. Uczestniczące w nich dzieci wykonały zakładki do książek, wybierając wzory i zdobienia związane z latem i wakacyjnymi wojażami. Dominowała technika decoupage.

Warsztaty przebiegały w miłej i przyjemnej atmosferze. Podczas pracy trwały ciekawe dyskusje na różne wakacyjne tematy. Nie zabrakło również drobnych upominków dla uczestników akcji Lato w Mieście.

Sztuka zdobienia metodą decoupage polega na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (np. drewno, metal, szkło, tkanina, ceramika)

wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa).

My wykorzystaliśmy technikę serwetkową i decoupage klasyczny, który polega na naklejaniu wzoru z papieru oraz pokryciu go wieloma warstwami kleju i lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W rezultacie nasze prace wyglądały jak namalowane.

Uważa się, że sztuka ta pochodzi ze wschodniej Syberii. Ozdabiano w ten sposób groby swoich przodków. Stamtąd technika przeniosła się do Chin, gdzie przy jej pomocy ozdabiano lampiony, okna, pudełka i inne przedmioty. Dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem decoupage przywędrował najpierw do Włoch, a w XVIII w. do innych krajów Europy. Ozdabiano w ten sposób meble, przybory toaletowe i mniejsze przedmioty.

Niektóre osoby tworzące tą techniką były sławnymi artystami. Przy jej pomocy swoje dzieła tworzył miedzy innymi Pablo Picasso.