Kwiecień w BD40


4.04.2023 – Świętujemy z Przedszkolem „Pod Złotym Promykiem”

Od lat Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 40 przy ul. Suwalskiej 11 współpracuje z Przedszkolem nr 125. W tym roku Biblioteka została zaproszona do wspólnej zabawy z okazji „Święta Książki”, które urządza w kwietniu to Przedszkole. Na uroczystych obchodach w dniu 4.04.2023 bibliotekarki z ul. Suwalskiej zaprezentowały wiersz Cezarego Piotra Tarkowskiego „Włoszczyzna”. Nie było to zwykle czytanie na głos… Było to czytanie z podziałem na role, połączone z prezentacją wizerunków warzyw, z których składa się włoszczyzna. Przy okazji dzieci dowiedziały się, skąd pochodzi nazwa włoszczyzny i kto ją do Polski sprowadził. Bibliotekarki otrzymały gromkie brawa od przedszkolaków oraz słowa uznania i podziękowania od nauczycieli.

Poza tym w kwietniu odbyły się 3 zajęcia z grupami przedszkolaków.

12.04.2023 – Przerwa na czytanie!

W tym dniu grupa z Przedszkola „Pod Złotym Promykiem” zawitała do BD40 na krótkie spotkanie z literaturą. Dzieci wysłuchały książeczki „Zajadamy bez mamy”, trochę pogawędziły na ten temat z panią bibliotekarką i wróciły do swoich przedszkolnych obowiązków.

13.04. i 17.04.2023 – Dawniej i dziś

Podczas zajęć opowiadano dzieciom o historii rzeczy codziennych takich jak: koło, żelazko, pralka, kalosze, odkurzacz, szczoteczka do zębów… i kilku innych.

Przedszkolaki obejrzały zdjęcia omawianych przedmiotów – niektóre wywołały wielkie zdziwienie. Oprócz tego dzieci obejrzały kilka autentycznych eksponatów i mogły ich dotknąć, np. żelazko „na duszę”, maszynę do pisania, która ma 120 lat, i tarę do prania, która wzbudziła największe niedowierzanie.