Kolorowy kwiecień w BD53


Kwietniowe spotkania w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 rozpoczęłyśmy od zajęć z dziećmi ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 99 przy ulicy Bartniczej 2 i ze Szkoły Wspierania Rozwoju przy ulicy Toruńskiej 23.

Uczniom z klas 1a, 2a, 2b i 3c ze Szkoły przy Bartniczej 2 przyświecał tym razem – oprócz rozwijania zainteresowań czytelniczych – jeszcze jeden cel, a mianowicie przełamanie bariery komunikacyjnej z osobami, które nie posiadają umiejętności mowy bądź posiadają ją w stopniu uniemożliwiającym satysfakcjonującą komunikację. W tym celu podczas zajęć dzieci posługiwały się komunikacją alternatywną i wspomagającą AAC (piktogramy i MÓWik). Mamy nadzieję, że zajęcia w bibliotece korzystnie wpłynęły na rozwój komunikacji alternatywnej uczniów.

Z uczestnikami spotkań omawiałyśmy (przy pomocy prezentacji) zwyczaje wielkanocne
i oznaki długo wyczekiwanej przez wszystkich wiosny. Czytałyśmy opowiadania: N. Moost ”Niezwykła pisanka” i fragmenty „Cecylki Knedelek i Wielkanocy” autorstwa Joanny Krzyżanek. W kąciku plastycznym dzieci wykonały ekologiczne jajko wielkanocne ze ścinków kolorowego papieru.

W kwietniu odwiedziły nas pięciolatki z Przedszkola „Pod Wesołą Truskaweczką”. Dzieci zapoznały się z zasadami kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Zostały zachęcone do zapisania się do biblioteki i wypożyczania książek. Podczas głośnego czytania zostały zaprezentowane dwa utwory: „Niedźwiedź, łowca motyli” S. Isern i „Dobry, przyjazny świat” A. Schefflera.

Systematycznie odwiedzają nas przedszkolaki z „Serduszka”. Tak też było i w kwietniu. Dzieci uczestniczyły w cyklu zajęć poświęconych przyrodzie z okazji przypadającego 22 kwietnia Dnia Ziemi. Maluchy wysłuchały opowiadania z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi w roli głównej. Była to historyjka zatytułowana „Wielkie polowanie na owady” N. Parent. Śpiewały też piosenkę „Gąsienica”– o jej przemianie w motyla. Omówiliśmy również inne owady: pszczoły, które są bardzo pożyteczne, oraz mrówki, pająki i biedronki. W kąciku plastycznym dzieci ozdobiły motylka.

Przedszkolaki z „Bajlandii” w ramach Dnia Ziemi wysłuchały historyjek: J.Tylmana „Misja Leona” i O.Zahle „Kiełbaska nie chce jeść kolacji”. Na ich podstawie porozmawiałyśmy o problemie marnowania żywności i nadmiernym jedzeniu słodyczy. Sześciolatki z tego przedszkola wykonały szczęśliwe, ekologiczne drzewo.

Kwiecień zakończyłyśmy teatrzykiem Kamishibai. Pięciolatkom z „Serduszka” zaprezentowałyśmy opowiadania „Mysie spotkanie” oraz „Przyjaźń i czarna farba”. Porozmawiałyśmy o przyjaźni i współpracy. Dzieci wykonały pracę plastyczną, która przedstawiała biedronkę w trawie.

Kwiecień w BD53 mienił się różnymi kolorami wiosny.

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.