Kids World w W85


W dniach 10, 11 i 12 października 2023 roku Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 85 gościła 3 grupy przedszkolaków z Integracyjnego Przedszkola Niepublicznego „Kids World”. Wszystkie trzy grupy – 4-, 5- i 6-latki z zerówki – były tu po raz pierwszy.

Każda pierwszorazowa wizyta w bibliotece przebiega w podobny sposób. Przedszkolaki słuchają krótkiej pogadanki na temat biblioteki i tego, jak z niej korzystać. Dowiadują się, czym jest biblioteka, czym się różni np. od księgarni, jak można korzystać z biblioteki i co można wypożyczyć do domu. Najczęściej zadawanym pytania:

  • jak się zapisać się do biblioteki?
  • jak zdobyć kartę biblioteczną?
  • ile książek można zabrać do domu?

Informacja dotycząca zwrotu wypożyczonych książek nie spodobała się najmłodszej grupie. Dopiero zapewnienie, że ulubioną książeczkę można wypożyczyć ponownie, uspokoiło nieco rozentuzjazmowane przedszkolaki. Ostatnim punktem wizyty jest zwiedzanie biblioteki i oglądanie księgozbioru dla starszych czytelników. Po zwiedzaniu każdy z przedszkolaczków ma kwadrans na indywidualne przeglądanie książeczek z działu dla dzieci. Ta część spotkania zawsze przeciąga się w czasie. Z dużą dozą niechęci po godzinie przedszkolaki pożegnały się z książeczkami i obiecały, że wrócą z rodzicami, aby założyć sobie kartę biblioteczną. Część przedszkolaków faktycznie zjawiała się ponownie.