Jesień w BD53
Tę piękną, wielobarwną, szumiącą liśćmi porę roku rozpoczęliśmy w Bibliotece nr 53 od spotkania z ulubieńcem dzieci – Kubusiem Puchatkiem. Sześciolatkom z przedszkola „Bajlandia” przeczytałyśmy historyjkę z serii „Zakątek Dumania Kubusia Puchatka” pt. „Kto mówi «uhu»?” S. Berk. Dzieci wysłuchały dźwięków wydawanych przez zwierzęta, które są ich sposobem porozumiewania się z otoczeniem. W kąciku plastycznym nasi mali goście wykonali wesołe nietoperze z papieru.
Pięciolatki z Przedszkola z Serduszkiem zapoznały się z „Bajką o ślimaku Kacperku” M. Strzałkowskiej. Dzieci miały rozszyfrować, jaką dobrą wiadomość przekazał innym ślimakom nasz bohater – niepozorny i skromny ślimaczek Kacperek. Morał historyjki, czyli zachęta do rozmów z innymi w sposób grzeczny, miły i szczery, współgrał z Dniem Dobrych Wiadomości (8 września), który obchodziliśmy podczas naszego spotkania. Dzieci wykonały też jesienne grzybki z rolki papieru. Wysłuchały również kilku bajek w teatrzyku kamishibai.
Ten teatrzyk zawitał też do Przedszkola „Pod Zielonym Listkiem”. Wszystkie grupy przedszkolne w ramach Dnia Głośnego Czytania (29 września) poznały bajki m.in. o pieskach, rowerze Walentynki oraz krasnoludku, który nie mieszkał w ogródku. Po obejrzeniu w teatrzyku kamishibai historyjki „Groszki” dzieci wyrecytowały jednogłośnie wiersz J. Brzechwy „Na straganie”.
We wrześniu obchodziliśmy również Dzień Kropki (15 września). Jest to święto, podczas którego każdy z nas pokazuje swoją kreatywność i moc tworzenia różnych rzeczy. Sześciolatki z Przedszkola z Serduszkiem – po wysłuchaniu uroczych opowiadań z książki R. Witka „Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki” i rozmowie o przygodach Malwinki Krupnik – wykonały rysunki, którym początek dała przyklejona do kartki kropka. W ten sposób powstały niezwykłe, różnorodne i kreatywne prace.
W Dniu Chłopaka (30 września) przybyli do nas uczniowie z klasy VII ze Szkoły Wspierania Rozwoju przy ulicy Toruńskiej 23. Podczas zajęć przeczytaliśmy piękny, metaforyczny tekst autorstwa E. Zawiszy-Wilk, z pełnymi uroku ilustracjami P. Wąsowicza pt. „Medalion”. Utwór mówił, że wszystko, czego tak usilnie szukamy, jest obok nas, a nawet w nas samych… W kąciku pracy twórczej uczniowie wykonali ekologiczny lampion z plastikowej butelki.
We wrześniu odbyło się też pierwsze po wakacjach spotkanie naszego klubiku czytelniczego – Klubu Tropicieli Książek. Każdy z uczestników zaprezentował wybraną przez siebie książkę. Porozmawialiśmy też o tym, co daje czytanie i dlaczego mówi się, że książki są naszymi przyjaciółmi. Dzieci projektowały według słowa-klucza własną okładkę do książki.
Następne spotkanie naszego klubiku odbędzie się 24 października o godzinie 16.30. Zapraszamy wszystkich chętnych do wstąpienia do naszego Klubu Tropicieli Książek.
Oczywiście zapraszamy też do naszej biblioteki, niezależnie od pory roku!